اجرای طرح EIP-1559 در شبکه پالیگان

اجرای طرح EIP-1559 در شبکه پالیگان

در ساعات اولیه امروز ۲۸ دی با تأیید بلاک شماره ۲۳٬۸۵۰٬۰۰۰ به‌روز رسانی EIP-1559 شبکه پالیگان اجرا شد. به موجب آن تغییراتی در مکانیسم محاسبه کارمزد تراکنش‌ها ایجاد می‌شود.

به گزارش ارزتلگراف و به نقل از وبلاگ پالیگان، پروپوزال EIP-1559 متعلق به هارد فورک لندن مکانیسم جدیدی را برای کارمزد تراکنش‌های پالیگان ارائه می‌دهد که به موجب آن محاسبه کارمزدها از حالت مزایده‌ای قبلی تغییر می‌کند و به جای آن کارمزد تراکنش‌ها به ۲ بخش کارمزد مبنا (Base Fee) و کارمزد مخصوص ماینرها (priority fee) تقسیم خواهد شد.

بر اساس این مکانیسم کارمزد مبنا در هر بلاک مقدار ثابتی بوده و بر اساس داده‌های بلاک قبلی (میزان شلوغی شبکه) تعیین می‌شود. به این صورت که اگر در زمان تشکیل هر بلاک بیش از ۵۰٪ از ظرفیت بلاک به تراکنش‌ها اختصاص پیدا کرد، شبکه را شلوغ تلقی خواهیم کرد و بیس فی در بلاک بعدی افزایش خواهد یافت و برعکس. کارمزد مبنا در نهایت می سوزد. مزیت اصلی این مکانیسم پرهیز از کارمزدهای نجومی در زمان شلوغی شبکه و سهولت تخمین میزان هزینه کارمزدها (به دلیل بیس فی ثابت) است.

بر اساس گزارش پیشین ارزتلگراف، در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰)، پالیگان طرح EIP1559 را در شبکه آزمایشی بمبئی (Mumbai)، به‌صورت آزمایشی پیاده‌سازی کرد تا به پیروی از اتریوم، سوزاندن توکن بومی خود MATIC، و بهینه‌سازی مکانیزم کارمزدها را به شبکه‌اش اضافه کند. به بیان تیم پالیگان از آنجا که هزینه گس تراکنش‌ها براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، این تغییرات باعث کاهش کارمزد تراکنش‌ها نمی‌شود و تنها به کاربران کمک می‌کند تا تخمین بهتری از هزینه کارمزدها داشته و از پرداخت مبالغ اضافی خودداری کنند.

سوزاندن توکن MATIC

پس از این ارتقاء قرار است مکانیسم سوزاندن توکن MATIC به صورت ۲ مرحله‌ای انجام شود که با شبکه پالیگان شروع می‌شود و در بلاکچین اتریوم خاتمه می‌یابد. پالیگان قرار است سامانه‌ای را برای مشاهده زنده پروسه سوخت توکن‌ها در دسترس کاربران قرار دهد.

مطابق محاسباتی که انجام شد، این طرح موجب کاهش ۰.۲۷٪ عرضه توکن‌های MATIC در سال می‌شود. در حال حاضر از میزان کل ۱۰ میلیارد واحد توکن متیک حدود ۶.۸ میلیارد واحد آن در گردش است.

برخی از کاربران در بخش نظرات توییتر پالیگان اذعان داشته‌اند که برای انجام تراکنش‌ها در متامسک با مشکل مواجه شده‌اند. تیم پشتیبانی متامسک در جواب خاطر نشان کرد هرگونه مشکل مرتبط با کیف پول پالیگان در متامسک را با پشتیبانی آنها در ارتباط بگذارند. کاربرانی که مشکل مشابهی داشتند پس از مدتی اعلام کردند که مشکل تراکنش آنها برطرف شد.

یکی دیگر از گزارش‌هایی که منتشر شد، اختلال در بریج پالیگان است. به نظر می‌رسد برخی کاربران در استفاده از این بریج با مشکل مواجه شدند. با توجه به اطلاعات سایت پالیگان اسکن به نظر می‌رسد چند ساعت قبل از این به‌روز رسانی هیچ تراکنشی در آن پردازش نشده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *