استخراج شدن ۹۰ درصد از عرضه کل بیت کوین

استخراج شدن ۹۰ درصد از عرضه کل بیت کوین

سهم بیت کوین‌های استخراج‌شده از عرضه محدود و ۲۱ میلیون واحدی این ارز دیجیتال روز گذشته به ۹۰ درصد رسید. با توجه به ساختار شبکه بیت کوین که در آن پاداش استخراج هر بلاک به‌صورت دوره‌ای کاهش می‌یابد، ۱۰ درصد باقی‌مانده احتمالاً تا قبل از سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج نخواهد شد.

به گزارش کوین دسک، داده‌های بخش تحلیلی وب‌سایت بلاک چین دات کام (Blockchain.com) نشان می‌دهد که حدود ۹۰ درصد از عرضه کل بیت کوین تا صبح روز گذشته استخراج شد. این دستاورد به این معنی است که ۱۸.۸۹ میلیون از ۲۱ میلیون واحدی که عرضه کل بیت کوین به آن محدود شده، اکنون در بازار عرضه شده است.

از زمان استخراج اولین بیت کوین در ۹ ژانویه ۲۰۰۹ (۲۰ دی ۸۷) ۱۲ سال طول کشید تا این ارز دیجیتال به این نقطه‌ عطف برسد. با این حال، با توجه به برآورد فعالیت‌های شبکه و با در نظر داشتن تأثیر دوره‌های هاوینگ بر میزان پاداش حاصل از استخراج بلاک‌های شبکه بیت کوین، به نظر نمی‌رسد که مقدار باقی‌مانده از کل عرضه بیت کوین تا فوریه سال ۲۱۴۰ (بهمن ۱۵۱۸) استخراج شود.

با افزایش تقاضا برای خرید بیت کوین‌های جدید، قیمت‌ها هم منعکس‌کننده افزایش عرضه هستند. زمانی که ۱۰ درصد از عرضه کل بیت کوین در ابتدای سال ۲۰۱۰ استخراج شد، این ارز دیجیتال با قیمتی کمتر از ۰.۱۰ دلار معامله می‌شد. سپس زمانی که در دسامبر ۲۰۱۲ (آذر ۱۳۹۱) ۵۰ درصد از عرضه کل استخراج شد، قیمت آن بیش از ۷.۵۰ دلار بود. اکنون بیت‌ کوین با قیمتی حدود ۴۹,۰۰۰ دلار معامله می‌شود که ۲۸ درصد پایین‌تر از اوج ۶۹,۰۰۰ دلاری امسال است.

بیت کوین به‌عنوان یک شبکه مبتنی بر سازوکار اثبات کار، به مشارکت‌کنندگان شبکه یا همان ماینرها متکی است. ماینرها مدام تراکنش‌ها را پردازش و بلوک‌ها را طی فرآیندی به نام ماینینگ یا همان استخراج تأیید می‌کنند.

این مشارکت‌کنندگان از منابع پردازشی و سخت‌افزارهای خود استفاده می‌کنند تا در هر ثانیه میلیون‌ها محسابه پیچیده را در شبکه بیت‌ کوین انجام دهند. در نهایت نیز به‌عنوان پاداش مقداری بیت کوین دریافت می‌کنند. ماینرها در حال حاضر به‌ ازای هر بلوکی که استخراج می‌کنند، ۶.۲۵ بیت‌ کوین دریافت می‌کنند که این رقم پس از هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ به ۳.۱۲۵ بیت‌ کوین کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، به‌ نظر نمی‌رسد که تمام ۲۱ میلیون واحد عرضه کل بیت‌ کوین، پس از اتمام استخراج در شبکه قابل استفاده باشند. شرکت چین آلیسیس (Chainalysis) که در زمینه تحلیل ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، با بررسی فعالیت آدرس‌های موجود تخمین زده است که ۳.۷ میلیون بیت کوین از دست رفته یا مفقود شده باشد. از گم‌‌شدن کلیدهای خصوصی تا مرگ صاحبان بخشی از بیت کوین‌های موجود، همگی می‌توانند از دلایل مفقودشدن بخشی از عرضه کل این ارز دیجیتال باشند. یک میلیون واحد هم در اختیار ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌ کوین قرار دارد. این فرد یا شاید هم افراد، این مقدار را در روزهای اولیه فعالیت شبکه استخراج کرده‌ و هنوز به آن دست نزده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *