جادوی تبلیغات یا واقعیت؛ نقدو بررسی بلاکچین و صرافی غیر متمرکز بایننس (Binance)

بلاکچین بایننس (Binance Chain) و صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) شدیدا در جهان کریپتو مورد توجه قرار گرفته اند، اما آیا این دو پروژه واقعا آنچه که تبلیغ می کنند هستند؟ در بررسی زیر در مورد صرافی غیر متمرکز بایننس به همه زوایا پرداخته…

 

بلاکچین بایننس (Binance Chain) و صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) شدیدا در جهان کریپتو مورد توجه قرار گرفته اند، اما آیا این دو پروژه واقعا آنچه که تبلیغ می کنند هستند؟ در بررسی زیر در مورد صرافی غیر متمرکز بایننس به همه زوایا پرداخته شده است.

لطفا توجه داشته باشید که در زمان انتشار این نوشتار Binance Chain و Binance DEX هنوز به طور کامل راه اندازی نشده اند. گفته های ارائه داده شده در این مقاله پیش بینی ما در مورد نحوه کار Binance DEX از نقطه نظر فنی است و اینکه چه ویژگی هایی موجود خواهد بود و این ویژگی ها برای اکوسیستم کریپتو به چه معنایی خواهند بود؟

بایننس در سه ماهه اول ۲۰۱۹، بزرگترین صرافی متمرکز ارز های دیجیتال است که پول بیشتری از بانک بزرگ Deutsche Bank در می آورد. بایننس وعده داده که صرافی غیر متمرکز خود را راه اندازی کند. با توجه به اطلاعات محدودی که در حال حاضر موجود است بیایید نگاهی به نحوه عملکرد این صرافی غیر متمرکز و ویژگی هایی که در هنگام راه اندازی خواهد داشت، بیاندازیم.

بلاکچین بایننس (Binance Chain)

بایننس DEX

قبل از اینکه در مورد صرافی غیر متمرکز بایننس صحبت کنیم لازم است که به صحبت در مورد Binance Chain بپردازیم. بایننس از قبل یک توکن بنام BNB داشته که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود. با توجه به وجود تردید و عدم اطمینان در مورد آنچه که قرار است برای توکن های موجود بعد از ارتقای Ethereum 2.0 روی دهد، طبیعی به نظر می رسد که بایننس به عنوان یک کسب و کار سودآور ثابت باید خودش را از افرادی که متکی بر دیگران هستند و یک پلتفرم ثابت ندارند، جدا کند.

بهترین منبع برای همه چیز ها در مورد بایننس مدیر عامل آنها CZ می باشد و بر اساس گفته های او می توان انتظار موارد زیر را در مورد Binance Chain داشت.

  • کیف پول سخت افزاری از روز اول پشتیبانی می شود، با توجه به اینکه بایننس در حال حاضر مالک کیف پول تراست Trust Walletاست، می توانیم انتظار داشته باشیم که Binance Chain از همان روز اول با این کیف پول موبایل پشتیبانی شود.
  • وجود کارمزد ثابت برای انتقال های توکن بر روی زنجیره در حدود ۰٫۰۱BNB را باید انتظار داشت. مشخص نیست که آیا بایننس این کارمزد ها را مطالبه خواهد کرد یا این کارمزد ها سوزانده خواهند شد.
  • زمان تولید بلاک یک ثانیه خواهد بود و همه بلاک ها نهایی خواهند بود. سازمان دهی دوباره و حمله ۵۱ درصد ممکن نخواهد بود. هزاران تراکنش در ثانیه انجام خواهد گرفت.

نکته دوم ارزش بحث بیشتری دارد. این مطالبات از منظر محصول و از منظر مشتری پسندی بسیار عالی به نظر می رسند. اما مانند هر چیز دیگری در زندگی اگر چیزی را بخواهید باید برای آن هزینه پرداخت کنید. در مورد Binance Chain به نظر می رسد که آنها دارند بهای عدم تمرکز را می پردازند.

آیا فکر نمی کنید که ساتوشی ناکاموتوی نابغه یا تمام توسعه دهندگان باهوش و دارای بودجه خوب اتریوم قادر به رسیدن به همین امنیت و اعداد اجرایی بعد از این همه سال باشند؟

عدم تمرکز نیز یک ویژگی است و هزینه ای که باید برای آن پرداخت این است که یک سیستم غیرمتمرکز به طور بالقوه در معرض حملات ۵۱ درصد است و بازده کمی روی یک زنجیره دارد.

تا به حال چنین به نظر می رسد که پروژه Binance Chain به ریپل نزدیک تر باشد تا به بیت کوین و اتریوم. تفاوت بین XRP و BNB این است که ریپل یک بلاک چین نیست بلکه یک توالی از دفتر های کل می باشد. این در حالی است که BNB یک بلاک چین واقعی است، تا آنجا که مکانیسمی که برای آن به کار می رود به احتمال زیاد یک شیوه شدیدا متمرکز از proof of authority می باشد. dPOS مانند ترون (TRON) و EOS می تواند گزینه دیگری برای این اجماع باشد اما من شدیدا مشکوکم که چنین مکانیسمی به زنجیره اجازه دهد که زمان بلاک یک ثانیه داشته باشد. اینترنت عمومی براستی برای این کار خیلی کند است. به احتمال زیاد بایننس و شرکای آن یک نرم افزار استخراج را با کارکتر های خصوصی راه اندازی می کنند که احتمالا در سراسر کره زمین و در حوزه های قضایی بی مشکل توزیع خواهد شد که اتصال تضمینی بین آنها وجود خواهد داشت.

اشتباه نکنید! آنچه که من توصیف کرده ام یک زنجیره ۱۰۰ درصد متمرکز بوده است و با این حال بر خلاف سرویس های متمرکز سنتی است. استفاده از بلاک چین و مراکز داده متعدد در مناطق جغرافیایی متفاوت افزونگی کافی را برای تضمین اینکه BNB هرگز متوقف نمی شود، فراهم خواهد آورد. (بر خلاف NEO)

به این ترتیب، Binance Chain تکامل سرویس های فنی مالی متمرکز می باشد به جای اینکه انقلابی در محاسبه غیر متمرکز باشد.

صرافی غیر متمرکز بایننس

binance-dex صرافی غیرمتمرکز بایننس

صرافی غیر متمرکز بایننس یک برنامه غیر متمرکز خواهد بود که بر روی Binance Chain اجرا می شود.

با توجه به اطلاعاتی که در مورد Binance Chain بدست آورده ایم، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • صرافی غیر متمرکز بایننس با کیف پول Trust Wallet ادغام خواهد شد. من مدت هاست که به مردم می گویم که بزرگترین ویژگی بایننس خود صرافی نیست (آن دومین ویژگی بزرگ و مکانیسم تامین وجه است). بزرگترین ویژگی واقعی این است که بایننس در واقع راحت ترین کیف پول برای همه ارز های دیجیتال است. اگر شما سعی در متنوع سازی پورتفولیوی خود کرده باشید و خواسته باشید که حداقل ده کوین اول را در پورتفولیوی خود بگنجانید، متوجه خواهید شد که دانلود، نصب، همگام سازی و همچنین ذخیره ایمن کلید های خصوصی برای همه این کیف پول ها در واقع یک کابوس می باشد. در بایننس شما تنها با کارت اعتباری خود کوین را می خرید و آن را با امنیت در خود صرافی نگه می دارید. تنها مشکل این رویکرد این است که بایننس تا حدود زیادی دسکتاپ محور است. ادغام بومی صرافی غیر متمرکز بایننس و خرید های کارت اعتباری در Trust Wallet به بایننس اجازه می دهد که به بازار نوظهور موبایل وارد شود و آن را در معرض موفقیت با مشتریان Gen Z در کشور های توسعه یافته و مشتریان در بازار های نوظهور قرار می دهد.
  • صرافی غیر متمرکز بایننس به طور بومی با صرافی متمرکز بایننس ادغام می شود. نگاهی سریع به این ویدیو بیاندازید. توجه داشته باشید که فرد تنها سفارشی را وارد کرده و آن سفارش به طور خودکار و فوری انجام می گیرد. این باعث شده که من به این باور برسم که یک موتور مطابق با بایننس متمرکز موجود است (همانی که آنها برای صرافی متمرکز خود به کار می برند و بنابراین نقدینگی از همان روز اول بالا خواهد بود). این موتور همچنین گزارش های ترید را به زنجیره پست می کند تا اطمینان و شفافیت بیشتری فراهم آید. این در حالی است که سفارش ها بر روی سرور های بایننس ذخیره خواهند شد. این مدل بسیار شبیه آنچه است که IDEX بر روی زنجیره اتریوم با DEX (صرافی غیر متمرکز) جعلی آنها انجام می دهد.
  • Binance Chain از ایجاد توکن پشتیبانی خواهد کرد ولی قرارداد های هوشمند را پشتیبانی نخواهد کرد. این به طور برجسته ای استفاده کاربردی Binance Chain و انواع توکنی را که پشتیبانی می کند، محدود خواهد ساخت. به عنوان مثال کوین های شرط بندی غیر متمرکز مانند Augur یا کوین های دارای ارزش ثابت غیر متمرکز مانند دای (DAI) و غیره موجود نخواهد بود. همچنان که انتظار می رفت، بایننس زیاد در مورد عدم تمرکز و برنامه های غیر متمرکز اهمیت نمی دهد بلکه شدیدا به داشتن توکن های متعدد برای ترید و سرمایه گذاری اهمیت می دهد. از طرف دیگر این زنجیره برای راه اندازی توکن های اوراق بهادار عالی خواهد بود. در ترکیب با Binance Launchpad، این احتمالا بر دیگر پلتفرم های عرضه اولیه توکن اوراق بهادار فائق خواهد آمد و بر بازار مسلط خواهد شد.
  • صرافی غیر متمرکز بایننس همه توکن های لیست شده در بایننس را پشتیبانی خواهد کرد.

بیایید این نکته آخر را کمی عمیق تر مورد بررسی قرار دهیم. اگر اتریوم و بیت کوین بلاک چین هایی جداگانه هستند، چگونه صرافی غیر متمرکز بایننس از آنها پشتیبانی خواهد کرد؟ جواب ساده است. بایننس کوین هایی با ارزش ثابت مانند تتر را برای هر ارز لیست شده راه اندازی خواهد کرد. با واریز بیت کوین واقعی به بایننس، آنها با استفاده از موجودی توکن بیت کوین بر روی Binance Chain به اکانت شما برای ترید اعتبار می دهند. وقتی که شما می خواهید دوباره آن را به بیت کوین واقعی تبدیل کنید به احتمال زیاد باید KYC را بگذرانید و توکن btc بر روی Binance Chain را بسوزانید. سپس بایننس بیت کوین واقعی را به آدرس شما می فرستد دقیقا مانند یک صرافی متمرکز عادی!

صرافی غیر متمرکز بایننس در واقع جایگزین صرافی بایننس نمی شود بلکه جایگزین مدل اکانت کاربری می شود. به یاد داشته باشید که در یک سرویس معمولی مانند توییتر و یا فیس بوک اولین چیزی که باید انجام داد ثبت نام و ایجاد یک اکانت است. بلاک چین ها با رمزنگاری نامتقارن جایگزین این مدل اکانت غیر ایمن می شوند و در این حالت کلید خصوصی شما اکانتتان می باشد. این مکانیسم تایید هویت جدید، مدل اکانت بایننس موجود را تکمیل می کند و تعاملات با صرافی را هموارتر و ایمن تر می کند و جذب میلیارد ها مشتری از بازار های نوظهور را آسان تر خواهد کرد.

با این رویکرد، بایننس سهم بازار بزرگتری از جهان ارز های دیجیتال بدست خواهد آورد و به عنوان یک نگه دارنده امین ایفای نقش خواهد کرد. یک منفعت جانبی دیگر برای سهام داران بایننس این است که اگر فرد کلید خصوصی خود را از دست بدهد آنچه می سوزد توکن های روی Binance Chain است و بیت کوین واقعی در انبار بایننس باقی خواهد ماند.

خلاصه

بر اساس اطلاعاتی که در حال حاضر در دسترس داریم به نظر نمی رسد که صرافی غیر متمرکز بایننس انقلابی در زمینه تمرکز زدایی باشد هر چند که تبلیغات اغراق آمیز زیادی در مورد آن می شود. بلکه این صرافی تکامل کسب و کار متمرکز قبلی است. اقرار به کنترل متمرکز و توسعه دادن آن تا بیشترین حالت به بایننس اجازه می دهد که بهترین سرویس ممکن را برای مشتریانش فراهم آورد و این در حالی است که شفافیت نیز به طور عظیمی بهبود پیدا خواهد کرد. بایننس به راستی در حال تبدیل به تکامل یافته ترین و پیشرفته ترین صرافی روی زمین می باشد و بهترین ابزار ممکن برای سرمایه گذاران است.

تنها سوالی که باقی می ماند این است که اگر شما از کریپتو عدم تمرکز را می خواهید، پس چرا از تمرکز این صنعت پشتیبانی می کنید؟

قبلی «
بعدی »

btc xrp link xlm comp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *