رسیدن سهم بیت کوین از بازار به نزدیکی پایین‌ترین سطح تاریخ خود

رسیدن سهم بیت کوین از بازار به نزدیکی پایین‌ترین سطح تاریخ خود

نرخ تسلط بیت کوین اخیراً به نزدیکی پایین‌ترین سطح تاریخ خود رسید و تنها ۴ درصد با کف سال ۲۰۱۸ فاصله دارد. کارشناسان معتقدند ممکن است در ادامه نرخ تسلط به سطوحی پایین‌تر از کف تاریخی ۲۰۱۸ سقوط کند و باعث شکل‌گیری یک آلت سیزن دیگر شود.

به گزارش نیوز بی‌تی‌سی، در حالی که قیمت بیت کوین به روند نزولی خود ادامه می‌دهد، سهم آن از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هم رو به کاهش است. در واقع اگر آخرین حمایت تکنیکال مربوط به نرخ تسلط Bitcoin در ادامه شکست، ممکن است سهم Bitcoin از بازار ارز دیجیتال به کمترین میزان تاریخ خود برسد.

رسیدن تسلط بیت کوین به پایین‌ترین سطح تاریخ خود می‌تواند به این معنی باشد که فصل آلت کوین‌ها، برخلاف گذشته به‌طور جدی در راه است. در این مطلب نگاهی به شاخص نرخ تسلط Bitcoin می‌اندازیم که از آن برای سنجش وضعیت بازار این ارز دیجیتال در برابر سایر ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. به این سؤال هم پاسخ خواهیم داد که وضعیت نرخ تسلط Bitcoin چگونه می‌تواند بر عملکرد آلت کوین‌ها تأثیر بگذارد.

تسلط بیت کوین بر بازار کمتر و کمتر می‌شود

بیت کوین زمانی تنها ارز دیجیتال جهان بود. با رشد صنعت ارز دیجیتال و روی کار آمدن توکن‌های جدیدتر، معیاری به نام نرخ تسلط Bitcoin متولد شد. این معیار ارزش بازار ین ارز دیجیتال را در مقایسه با سایر ارزهای بازار می‌سنجد.

بیت کوین تا سال ۲۰۱۷ مالک ۹۵ درصد از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال بود؛ اما کمتر از یک سال بعد، در جریان شکل‌گیری اولین آلت سیزن، نرخ تسلط آن به پایین‌ترین سطح تاریخ خود، یعنی ۳۵ درصد سقوط کرد.

پس از سقوط شدید نرخ تسلط بیت کوین در سال ۲۰۱۸، این ارز دیجیتال تا سال ۲۰۲۰ توانست بیش از دو‌سوم ارزش بازار خود بازیابی کند. در این مدت نرخ تسلط Bitcoin تقریباً به ۷۰ درصد رسید اما در طول سال ۲۰۲۱ این روند دوباره معکوس شد.

در پایان کندل سالانه ۲۰۲۱، محدوده نوسانی‌ای که چند سال پابرجا ماند، رسماً شکست. این محدوده در نمودار ۶ ماهه نرخ تسلط بیت کوین‌ هم قابل مشاهده است. موضوعی که می‌تواند شرایط را برای شروع یک آلت سیزن بی‌سابقه فراهم کند.

آلت سیزن پیش رو تا کجا ادامه خواهد داشت؟

با مشخص‌شدن موقعیت کندل نرخ تسلط در بازه‌های زمانی بلندمدت، الگوهای مربوط به بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت‌ می‌توانند سرنخ‌هایی را در مورد اینکه سقوط نرخ تسلط بیت کوین تا کجا ادامه پیدا می‌کند، ارائه کنند.

شکل‌گیری الگوی سروشانه نرخ تسلط این ارز دیجیتال را به محدوده خط‌چین پایین کانال فرستاد و همین موضوع بازار آلت کوین‌ها را تقویت کرد. با این حال، بیت کوین همچنان از حرکات دیوانه‌واری که در سقوط ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ تجربه کرد، فاصله دارد.

با شکسته‌شدن حمایت الگوی مثلث نزولی روی نمودار، پیش‌بینی می‌شود که نرخ تسلط بیت کوین به سطح ۳۲ درصد خواهد رسید. این هدف تخمینی، نشان می‌دهد که قرار است نرخ تسلط Bitcoin به سطحی پایین‌تر از کف تاریخی چند سال پیش سقوط و شرایط را برای شکل‌گیری یک آلت سیزن دیگر فراهم کند.

با اینکه هیچ‌چیز در بازار قطعی نیست، تمام این اتفاقات می‌تواند به قیمت پایان سلطنت بلامنازع بیت کوین، به‌عنوان برترین ارز دیجیتال بازار تمام شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *