ستایش ویتالیک بوترین از راهکار مقیاس‌پذیری آربیتروم

ستایش-ویتالیک-بوترین-از-راهکار-مقیاس‌پذیری-آربیتروم

آربیتروم (Arbitrum)، یکی از اولین‌ رول‌آپ‌های تجاری مبتنی بر راهکار آپتیمیسم (Optimism) در شبکه اتریوم است. استفاده از این راهکار سبب کاهش هزینه و افزایش سرعت تراکنش‌ها بر روی شبکه اتریوم می‌شود. در طول سالیان اخیر، آربیتروم تلاش‌های گسترده‌ای برای مقیاس‌پذیرتر کردن اتریوم انجام داد. در زمان نگارش این مطلب، آربیتروم بزرگترین راهکار لایه دو در شبکه اتریوم است و رشد آن تنها پس از چهار ماه فوق‌العاده بوده است. ارزش کل قفل شده (TVL) این راهکار ۲.۶۷ میلیارد دلار است و ۴۷٪ از بازار راه‌کارهای لایه دو را در اختیار دارد. اما به نظر می‌رسد که اوضاع در حال تغییر است.

پست تشکر ویتالیک بوترین

آربیتروم و جامعه توسعه‌دهندگان و کاربرانش به پیشرفت‌های بزرگی در طی این مدت رسیده‌اند. حتی ویتالیک بوترین با حضور در سرور دیسکورد این پروژه، با انتشار پیامی به این مساله اذعان کرد. ای جی وارنر (A.J. Warner) یکی از مدیران ارشد آربیتروم با انتشار تصویری از پیام تشکر ویتالیک، آن را مایه مسرت خود دانست.

شاید این موضوع بتواند به این شبکه برای بازگشت به اوج کمک نماید. بنا بر اطلاعات سایت L2beat، آربیتروم در طی هفته گذشته شاهد کاهش ۵٪ مبالغ قفل شده کاربران بود.

برخی اعتقاد دارند اتکای بیش از حد این شبکه به توکن بومی شبکه اتریوم (اتر – ETH) یکی از عوامل کاهش ارزش قفل شده بوده است. بیش از ۹۰٪ از تراکنش‌های انجام شد در این شبکه، برای انتقال اتر از لایه یک به دو و یا برعکس است. با این وجود آربیتروم گام‌های مهمی برای اصلاح این روند در نظر دارد. به تازگی این شبکه تعامل کامل خود با صرافی بایننس را اطلاع‌رسانی کرد. همچنین برنامه‌های توسعه بیشتری برای آینده این پلتفرم در نظر دارد. این همکاری‌ها و پیشرفت‌ها ممکن است سبب افزایش اسقبال کاربران به این پروژه و به تبع آن،‌ جذب سرمایه‌گذاران بیشتر شود.

مدیران اکوسیستم اتریوم از پروژه‌های مهم این شبکه حمایت می‌کنند. چندی پیش، بنیاد اتریوم یک میلیون دلار برای حمایت از تلاش‌های انجام شد در خصوص تشویق و ترویج استفاده مردم از رمزارزها اختصاص داد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *