در زمان نگارش این مقاله ، حدود ۳٫۶٪ از بیت کوین ( BTC ) توسط سرمایه گذاران موسسه در دراز مدت نگهداری می شود. بر اساس داده ها ، ۱۳ نهاد نزدیک به ۶۰۰،۰۰۰ BTC جمع کرده اند – حدود ۲٫۸۵٪ از کل بیت کوین و ارزش تقریبی ۶٫۹ میلیارد دلار.

این لیست شامل MicroStrategy ، با نزدیک به ۳۸،۲۵۰ BTC (حدود ۴۵۰ میلیون دلار) است. دومین مورد در این فهرست Galaxy Digital Holdings با ۱۶۶۵۱ BTC (حدود ۱۹۸ میلیون دلار) است. سومین ، با ۴۷۰۹ BTC ، شرکت پرداخت Square Inc است که توسط مدیر عامل شرکت توییتر جک دورسی تاسیس شده است. به طور جداگانه ، برخی از شرکت ها به مشتریان خود کمک می کنند تا در BTC سرمایه گذاری کنند. یکی از این شرکت ها Grayscale Investments از طریق اعتماد GBTC است که حدود ۴۵۰،۰۰۰ BTC را در اختیار دارد.

با این اوصاف ، مقدار بیت کوین که شرکتهای بازرگانی عمومی به عنوان ذخیره در اختیار دارند ، بخش کوچکی از خزانه داری شرکتها در سراسر جهان است. در واقع ، مقدار واقعی پول نقد نگهداری شده در تریلیون ها دلار آمریکا است. اما این را در نظر بگیرید: ۹ شرکت در S&P 500 نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار پول نقد و سرمایه گذاری کوتاه مدت نشسته اند و اگر فقط ۵ درصد (یا ۳۰ میلیارد دلار) این مبلغ به بیت کوین تبدیل شود ، قیمت به راحتی می تواند ۵ برابر شود.

البته ، این سوال وجود دارد که کجا می توان بیت کوین را در سبد سرمایه گذاری شرکت قرار داد؟ محتمل ترین گروه “سرمایه گذاری جایگزین” است. نیاز به برقراری تعادل بین سرمایه گذاری های سنتی و جایگزین ممکن است اشتهای بازار برای ارز رمزنگاری شده را کاهش دهد.

با این وجود ، تقاضای بالقوه هنوز هم زیاد است. همانطور که در گزارش اخیر Fidelity ذکر شد ، بازار سرمایه گذاری جایگزین تا پایان سال ۲۰۱۸ به ۱۳٫۴ تریلیون دلار رشد کرد و مقدار بسیار کمی از آن در بیت کوین بود. برای دیدن ماه قیمت بیت کوین ممکن است نیاز به تبدیل ۵٪ آن باشد.

برخی از شرکت های سرمایه گذاری تصمیم گرفته اند که کاملاً هلدینگ جداگانه ای برای بیت کوین و سایر دارایی های رمزنگاری ایجاد کنند. به عنوان مثال ، استون ریج گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک را راه اندازی کرد که امروز بیش از ۱ میلیارد دلار رمزنگاری دارد.

چه چیزی این حرکت را پیش می برد؟

برای درک بهتر این پدیده ، اخیراً مایکل سایلور ، بنیانگذار MicroStrategy نظری دارد که طبق گفته وی:  به طور خاص ، انتخاب ۱۰۰ ساله وی به عنوان مبنایی برای اندازه گیری موفقیت یا عدم موفقیت یک دارایی ذخیره ، بسیار جالب توجه بود.

البته ، بیشتر شرکتها با این انتظار که مدتهاست – ترجیحاً قرنها وجود خواهد داشت – تأسیس شده اند. حتی برای افراد ، هنوز منطقی است که به چگونگی تغییر سرمایه گذاری در طول صد سال نگاه کنیم ، زیرا یک شخص ممکن است ثروتی را که برای وراث در نظر گرفته است و یا حتی عللی مانند تغییرات آب و هوا را جمع کند. همانطور که مایکل سیلور گفت:

وی افزود: “یک روش عالی برای ارزیابی هر سرمایه گذاری ، گرفتن ۱۰۰ میلیون دلار و انتقال آن به مدت صد سال و پرسیدن این سوال است که چه اتفاقی می افتد. اگر در سال ۱۹۰۰ در هر یک از بزرگترین شهرهای جهان ۱۰۰ میلیون دلار ارز داشته باشم و ۱۰۰ سال پیش بروم و پول را وارد بهترین بانک این شهر کنم ، دو نوع خطر وجود دارد. خطرات طرف مقابل و خطر تورم. در مورد ریسک طرف مقابل ، هر بانک بزرگ در هر شهر بزرگ در سراسر جهان در ۱۰۰ سال شکست خورده است. و این احتمال ۹۰٪ است که همه چیز را از دست می دهید. “

البته بارزترین نقطه ضعف در هنگام بررسی عملکرد هر دارایی ذخیره در ۱۰۰ سال ، تورم است. از بین انواع دارایی ها ، ارز فیات بیشترین تورم را در طول زمان تجربه می کند. به عنوان مثال، $ ۵ می تواند در ۱۹۲۰s خرید به مراتب بیشتر از آنچه که آن را می توانید در سال ۲۰۲۰٫ با توجه به یک وب سایت که جمع آوری و پردازش داده های دولت به نفع مردم، دلار آمریکا از دست می دهد نزدیک به ۲ درصد قدرت خرید خود را هر سال

در مورد دارایی های دیگر چی فکر می کنید؟

اگرچه به نظر می رسد املاک و مستغلات به عنوان ذخیره ای طولانی مدت به عنوان یک دارایی بزرگ محسوب می شوند ، اما از دست دادن ارزش از طریق مواردی مانند مالیات حساس است. از همه مهمتر ، املاک و مستغلات با خطراتی مواجه هستند که با تغییر در مقررات یا حاکمیت عمومی همراه است. در بازه ۱۰۰ ساله ، به احتمال زیاد دولتی که به مالکیت املاک خصوصی احترام بگذارد ، با دولتی جایگزین شود. این اتفاق قبلاً در قرن گذشته چندین بار در سراسر جهان رخ داده است.

در همین حال ، سهام نیز با خطر مدیریت ضعیف و تغییرات در مقررات مواجه هستند. مایکل سیلور مثالهایی از تأسیسات برق و آب را ذکر کرد ، صنایعی که شرکتهای بسیار سودآور در آنها ملی شده اند. ما نمی توانیم با اطمینان بگوییم که در ۱۰۰ سال آینده ، به عنوان مثال ، ارائه دهندگان خدمات اینترنت قرار نیست به خدمات عمومی تبدیل شوند.

حتی اگر طلا و سایر فلزات گرانبها ۱۰۰ سال به آنها نگاه کنید با مشکل روبرو می شوند. در حالی که آنها با گذشت زمان خوب عمل می کنند ، اما تدارکات نگهداری آنها می تواند استرس زا باشد. شما می توانید از خدمات ذخیره سازی شخص ثالث مانند بانک های تجاری استفاده کنید ، اما تاریخچه به ما آموخته است که حتی در آنجا نیز می توان طلا را از دست داد ، خصوصاً در زمان جنگ یا تحولات سیاسی مانند انقلاب. این نیز در قرن گذشته چندین بار اتفاق افتاده است. در طول جنگ جهانی دوم ، توده های زیادی از طلا توسط بازیگران دولتی و غیر دولتی به سرقت رفت. به همین ترتیب ، در طول انقلاب شوروی ، بسیاری از طلاهای خصوصی توسط دولت جدید تصرف شد.

بیت کوین چطوره به نظرتون؟

در حال حاضر، بیت کوین هیچ خطری برای طرف مقابل ندارد. به عبارت دیگر، ما نباید نگران باشیم که اقدامات شخص ثالث منجر به کاهش قابل توجه ارزش دارایی شود. همچنین از خطرات ناشی از تنظیم یا تغییر شدید در سیاست های دولت محافظت می شود. دارندگان بیت کوین همیشه کنترل کامل آن را در دست دارند.

پلتفرم بیت کوین به عنوان یک شبکه نظیر به نظیر ، به دارندگان دارایی سطحی از کنترل را می دهد که مقررات یا استفاده از نیروی دولتی را دور می زند. در همین حال ، تقریباً اطمینان داریم که ارزش آن در طی سالها به رشد خود ادامه خواهد داد ، زیرا میزان تأمین کالا مشخص شده و میزان انتشار واحدهای جدید هر چهار سال به نصف کاهش می یابد.

استقلال و کمبود بیت کوین به احتمال زیاد ارزش آن را با گذشت زمان افزایش می دهد و در ۱۰۰ سال تعجب آور نیست که قیمت آن را به مراتب بالاتر از قیمت فعلی بدانید.