از همان چیزی که بیش از یک دهه پیش به عنوان “آزمایش فناوری” با بیت کوین ( BTC ) آغاز شد ، صنعت دارایی رمزنگاری به محرک مهمی برای تغییر در بازارهای مالی جهانی تبدیل شده است. مبادلات ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ابزاری برای علاقه مندان به رمزنگاری در معاملات سکه های دیجیتال خارج از سیستم مالی سنتی به صورت غیرمتمرکز و تا حد زیادی مستقل آغاز شد. 

این احتمال وجود دارد که همراه با شناسایی نظارتی و توسعه زیرساخت های بازار دیجیتال ، پذیرش اقدامات اساسی ضد پولشویی ، سرمایه گذاری در سیستم های حفاظت از امنیت و تشخیص اقدامات حفاظت از سرمایه گذاران ، شاهد ادامه این مشاغل باشند و به طور بالقوه با یکدیگر ادغام یا رقابت کنند. حتی پا به پای بازارهای تنظیم شده موجود.

موفقیت این سیستم عامل ها در اجازه دادن به جریان آزاد و کنترل نشده ارزش از مرزها ، به طور غیرمنتظره ای منجر به علاقه دولت ها و نهادهای نظارتی شده است. نگرانی نسبت به نقاط ضعف در رابطه با AML ، کلاهبرداری و اقدامات حمایت از سرمایه گذاران جایگزین بدبینی اولیه شد. از آنجایی که مبادلات رمزنگاری سیستم های خود را برای تأمین نیازهای AML و حمایت از سرمایه گذاران بهبود بخشیده اند ، تصور می شود که این سیستم عامل ها مدرنیزاسیون و دموکراتیزه سازی مورد نیاز را به بازاری وارد کرده اند که به طور کلی از راه دور و ممتاز دیده می شود.

صرافی های رمزنگاری امکان دسترسی جهانی و ۲۴ ساعته به مراکز معاملاتی را با مشارکت کنندگان واجد شرایط از هر قشر و امکان مشارکت مستقیم از طریق دسترسی به ابزارها و گرافیک های تجارت آنلاین فراهم کرده اند که از لحاظ تاریخی تقریباً فقط در اختیار مجموعه محدودی از سرمایه گذاران حرفه ای بوده است.

بررسی اجمالی مقررات رمزنگاری

دارایی های رمزنگاری به طور کلی در لبه بیرونی محیط نظارتی قرار داشته اند ، اما به طور فزاینده ای با فشار روبرو هستند که در چارچوب نظارتی قرار گیرند.

اولین گام اساسی در این مسیر در سطح بین المللی ، تمدید استانداردهای AML بود که در ژوئن ۲۰۱۹ برای مشاغل مرتبط با رمزنگاری از گروه اقدام مالی ، نهاد تنظیم کننده استاندارد جهانی برای مبارزه با جرایم مالی اعلام شد.

مرتبط: آهسته اما ثابت: بررسی FATF تلاش مبادلات رمزنگاری را برای دستیابی به استانداردهای AML برجسته می کند

در اتحادیه اروپا ، این امر با تصویب پنجمین بخشنامه مبارزه با پولشویی یا ۵AMLD دنبال شد ، که مبادلات دارایی رمزنگاری شده و ارائه دهندگان کیف پول متولی را به محدوده رژیم AML اتحادیه اروپا وارد کرد. در نتیجه ، شرکت های دارایی رمزنگاری در محدوده فعالیت در اتحادیه اروپا و انگلستان اکنون تحت مجموعه کامل تعهدات AML هستند که برای اکثر فعالان بازار مالی اعمال می شود ، مانند نیاز به انجام بررسی های دقیق مشتری هنگام استفاده از مشتری جدید . علاوه بر این ، آنها ملزم به ثبت نام در مقامات ذی صلاح مربوطه در محلی هستند که قصد دارند تجارت مربوط به رمزنگاری را انجام دهند.

نگرش نظارتی کلی

رویکرد کلی به درمان نظارتی دارایی های رمزنگاری پیچیده تر است. در سطح اتحادیه اروپا ، موضع تاکنون استفاده از چارچوب نظارتی موجود برای دارایی های رمزنگاری شده است که دارای ویژگی های دارایی های تنظیم شده هستند. مقررات خاصی مانند غیرقانونی بودن فروش مشتقات رمزنگاری به سرمایه گذاران خرده فروشی وضع شده است ، اما الزامات خاص تری لازم تلقی می شود.

اگر دارایی های معامله شده در این محدوده نظارتی قرار بگیرند ، مبادلات دارایی های دیجیتال مشمول مقررات هستند. تا حد زیادی ، این به معنای درک کاربرد چارچوب نظارتی موجود و استفاده از آن در شرایط مربوطه ، با تکیه بر راهنمای تفسیری در صورت لزوم بوده است.

در نتیجه ، دو دسته اصلی دارایی رمزنگاری ، که به روشی مشابه ابزارهای تنظیم شده عمل می کنند ، و ارائه دهندگان خدمات مربوطه آنها در محدوده قوانین موجود قرار گرفته اند. این دارایی های دیجیتالی مشابه “ابزارهای مالی” است (به طور کلی تصرف دارایی های رمزنگاری شده که به عنوان وسیله ای برای جذب سرمایه و مشتقات استفاده می شود) ، اما با قوانین موجود برای توکن ها به عنوان “پول الکترونیکی” رفتار می شود. این دارایی های رمزنگاری طراحی شده برای تسهیل معاملات پرداخت یا برخی از پول های ثابت را ضبط می کند.

نکته مهم ، این بدان معنی است که مبادلات رمزنگاری شده برای معامله اوراق بهادار دیجیتال ، مانند سهام مبتنی بر DLT ، اوراق قرضه ، واحدهای صندوق یا مشتقات – که اغلب به آنها به عنوان رمزهای امنیتی یاد می شود – برای اخذ مجوز به عنوان مکانهای معاملاتی تنظیم شده برای تجارت در اتحادیه اروپا مورد نیاز هستند. این همچنین می تواند مبادلات رمزنگاری مستقر در اتحادیه اروپا را به ویژه ابزارهای محبوب مانند مشتقات ارجاع دهنده بیت کوین ( BTC ) یا سایر ارزهای رمزپایه به عنوان دارایی های اساسی ، ضبط کند . این امر توسط حوزه های قضایی ایجاد شده رژیم های سفارشی برای بخش رمزنگاری تکمیل شده است ، برای مثال ، روشن کردن جنبه های مربوط به استفاده از فناوری اساسی DLT (به عنوان مثال ، لوکزامبورگ) یا خلأ خلا gap در قوانین موجود (به عنوان مثال ، فرانسه).

 

اوراق بهادار دیجیتال

در فضای اوراق بهادار ، گام های مهمی در جهت توسعه زیرساخت معتبر بازار دیجیتال برای انتشار ، تجارت و تسویه اوراق بهادار دیجیتال برداشته شده است. از همه قابل توجه تر ، سازمان رفتار مالی انگلستان اخیراً مجوز MiFID را به Archax Limited اعطا کرده است که به اولین محل تجارت کاملاً مجاز اوراق بهادار دیجیتال در انگلیس تبدیل شده است.

در همان زمان ، صرافی های مستقر در حال ساخت “نسخه های دیجیتالی” خود هستند ، مانند صرافی دیجیتال بورس اشتوتگارت در آلمان و صرافی دیجیتال SIX در سوئیس. با این وجود ، علیرغم این پیشرفت ها ، ادغام راه حل های دیجیتالی با زیرساخت های موجود بازار همچنان چالش برانگیز است ، مهمترین دلیل این امر محدودیت ناشی از قوانین موجود در مورد الزامات نهایی تسویه حساب در سیستم های پس از معاملات نیست.

در تلاش برای باز کردن فرصت های نوآوری در فضا ، کمیسیون اروپا اخیراً پیشنهادی را برای یک رژیم آزمایشی برای زیرساخت های بازار بر اساس DLT منتشر کرده است که هدف آن ایجاد یک رژیم قانونی اختصاصی برای استفاده از DLT در خدمات پس از تجارت و امکان ایجاد سیستم های تسویه حساب های دیجیتال را فراهم می کند.

 

تنظیم مبادلات رمزنگاری

برخی از بزرگترین مبادلات رمزنگاری به دنبال دریافت مجوزهای نظارتی در سراسر جهان هستند تا بتوانند مستقیماً با م institutionsسسات مالی فعلی رقابت کنند ، با تقاضای کاربر برای خدمات پیشرفته تر سازگار شوند و اعتبار خود را در بازار افزایش دهند.

به عنوان مثال ، در مارس ۲۰۱۸ ، صرافی رمزنگاری مستقر در ایالات متحده Coinbase مجوز پول الکترونیکی را از FCA UK ، و همچنین از بانک مرکزی ایرلند در سال ۲۰۱۹ دریافت کرد ، که به آن اجازه می دهد پول الکترونیکی صادر کند و خدمات پرداخت ارائه دهد ، بدین ترتیب خدمات fiat-to-crypto خود را افزایش دهید. کراکن اخیراً مجوز بانکی را از ایالت وایومینگ برای ایجاد یک موسسه سپرده گذاری با اهداف ویژه (Kraken Financial) دریافت کرده است ، که به آن امکان می دهد خدمات دارایی دیجیتال را در اختیار سپرده گذاری ، نگهداری و امانت قرار دهد.

کمیسیون اتحادیه اروپا با هدف افزایش یکپارچگی بازار و اطمینان سرمایه گذاران ، در ۲۳ سپتامبر پیشنهادی را برای تنظیم مقررات بازارهای دارایی های رمزنگاری یا MiCA ارائه داد. پیش نویس این آیین نامه دارایی های رمزنگاری شده ای مانند “رمزهای اشاره شده به دارایی” (که معمولاً به عنوان “پول های ثابت” شناخته می شود) و همچنین “نشانه های سودمند” را ضبط می کند.

طبق پیش نویس MiCA ، مبادلات رمزنگاری شده در اتحادیه اروپا برای دریافت مجوز نظارتی مورد نیاز هستند و مشمول احتیاط دقیق و احتیاطی هستند. علاوه بر این ، پیش نویس قوانین شامل الزامات تجویز شده در مورد پذیرش ابزار دارایی رمزنگاری در معاملات ، از جمله الزام به چاپ مقاله سفید با محتوای مشخص شده است.

پیشنهادهای کمیسیون اروپا قبل از تبدیل شدن به یک قانون لازم الاجرا ، باید یک پروسه قانونگذاری طولانی را طی کنند. با این حال ، MiCA به احتمال زیاد گامی مهم در جهت ایجاد اعتبار و ساختار در ایجاد یک صنعت دارایی رمزنگاری مناسب در اتحادیه اروپا خواهد بود ، که چارچوب نظارتی متضاد برای دارایی های رمزنگاری از نوع امنیتی و دارایی های رمزنگاری از نوع غیر امنیتی را شناسایی خواهد کرد. برای بسیاری ، فرآیند اعمال الزامات نظارتی در بخش دارایی های رمزنگاری خالص ، آناتمی خواهد بود که نوآوری را خفه می کند و مانع ورود شرکت های کوچکتر فین تک می شود. با این حال ، این محتمل ترین رویکرد برای ایجاد یک بازار مناسب و طولانی مدت است.

 

معنای این صنعت چیست

علاقه قابل توجه بازیگران بزرگ نهادی برای ورود به فضای دارایی رمزنگاری وجود دارد. برخی از بزرگترین م institutionsسسات اروپایی دارای برنامه های گسترده دارایی دیجیتال هستند. به عنوان مثال ، ING در حال حاضر با مشارکت کنندگان صنعت در زمینه راه حل نگهداری و نگهداری دیجیتال در جعبه شن و ماسه FCA کار می کند که امنیت درجه ای برای دارایی های دیجیتال و انتقال دارایی های دیجیتالی را فراهم می کند. دفتر نظارت بر ارز ایالات متحده اخیراً “کاملاً واضح” را به بانک های ایالات متحده ارائه کرده است تا خدمات نگهداری ارز رمزنگاری شده را برای مشتریان خود فراهم کنند ، تحولی که می تواند ارائه دهندگان خدمات دارایی رمزنگاری (از جمله مبادلات) را در رقابت مستقیم با بازیکنان سنتی قرار دهد.

به جلو ، نوآوری ، دموکراتیک سازی و گسترش دسترسی حاصل از مبادلات رمزنگاری ، و همچنین به رسمیت شناختن نظارتی مالی بهبود یافته از خدمات آنها ، با دیجیتالی شدن اوراق بهادار دارایی سنتی و توسعه زیرساخت های بازار برای تجارت دیجیتال ترکیب خواهد شد. این احتمالاً منجر به ایجاد پویایی قدرتمند برای ترکیب و ادغام بین مبادلات رمزنگاری سریع در حال توسعه و م institutionsسسات فعلی می شود. ما در حال حاضر در خط مقدم مشاوره در مورد تحولات موجود در فضا هستیم و از تغییرات چشمگیر پیش رو استقبال می کنیم.

نویسنده این مقاله مارتین بارتلام و مارینا ترولینو هستند