علت جهش قیمت هارمونی؛ به چه دلیل توکن ONE خلاف جهت بازار حرکت می‌کند؟

علت جهش قیمت هارمونی؛ به چه دلیل توکن ONE خلاف جهت بازار حرکت می‌کند؟

قیمت ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) در کمتر از دو ماه ۱۶۳ درصد رشد کرد و اخیراً هم در جریان آشفتگی بازار ارز دیجیتال توانست رکورد خود را افزایش دهد؛ اما چه عواملی باعث شدند هارمونی بتواند خلاف جهت بازار حرکت کند؟

به گزارش کوین تلگراف، بیت کوین همچنان راه زیادی برای رسیدن به اوج تاریخی خود، یعنی ۶۹,۰۰۰ دلار در پیش دارد؛ اما این مسئله باعث نمی‌شود که آلت کوین‌ها نتوانند رکوردشکنی کنند.

داده‌های بازار نشان می‌دهد بعد از اینکه قیمت توکن هارمونی (ONE) در ۴ دسامبر (۱۳ آذر) به کف ۰.۱۳ دلاری رسید، ۱۶۳ درصد رشد کرد و در ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) توانست اوج ۰.۳۸ دلاری را تجربه کند.

اکوسیستم روبه‌رشد، راه‌اندازی پل‌های میان‌زنجیره‌ای و علاقه توسعه‌دهندگان برای یافتن شبکه‌های جایگزین اتریوم، از جمله دلایلی هستند که رشد Harmony را در این بازار آشفته امکان‌پذیر کرده‌اند.

اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار برای جذب توسعه‌دهندگان

در ماه سپتامبر (شهریور) هارمونی یکی از بزرگترین برنامه‌های مؤثر بر کارکرد کلی اکوسیستم خود را راه‌اندازی کرد. در آن زمان، پروژه هارمونی یک برنامه تشویقی ۳۰۰ میلیون دلاری طراحی کرده بود که بر اساس آن، این شبکه می‌بایست به افرادی که به رفع باگ‌های پروتکل کمک می‌کنند، مبلغی به‌عنوان جایزه بدهد و در کنار آن ۱۰۰ سازمان خودگران غیرمتمرکز (DAO) جدید ایجاد کند.

از زمان راه‌اندازی این برنامه، شبکه هارمونی فرایند تأمین مالی و راه‌اندازی ۲۳ دائو را به‌ اتمام رسانده و راه‌اندازی دائوهای بیشتری را در دستور کار قرار داده است.

این برنامه تشویقی باعث شد پروتکل‌های زیادی جذب شبکه هارمونی شوند؛ آن هم پروتکل‌هایی که در مشهورترین بخش‌های صنعت ارزهای دیجیتال مثل دیفای، پلتفرم‌های پرداختی و پروژه‌های توکن غیرمثلی (NFT) فعالیت دارند.

نقش کلیدی پل‌های میان‌زنجیره‌ای در شبکه هارمونی

یکی دیگر از دلایل رشد اخیر هارمونی، راه‌اندازی چندین پل میان‌‌زنجیره‌ای است. این پل‌ها، شبکه Harmony را به بلاک چین‌هایی متصل می‌کنند که با ماشین مجازی اتریوم سازگار هستند. از بین این شبکه‌ها می‌توان به سِلِر (Celer) و پالیگان اشاره کرد.

تعامل هارمونی با پلتفرم سی‌بریج (cBridge) سلر باعث شد معامله‌گران بتوانند توکن‌های یو‌اس‌دی کوین و رپد اتریوم خود را به‌صورت میان‌زنجیره‌ای بین این شبکه‌ها منتقل کنند. علاوه بر این، در ماه نوامبر (آبان) Harmony یک پل میان‌زنجیره‌ای ویژه NFTها را در جریان پروژه هاریزون (Horizon) راه‌اندازی کرد.

اخیراً نیز این پروژه با همکاری با پروتکل لایه اول کازماس، پلی بین اکوسیستم روبه‌رشد خود و شبکه کازماس ایجاد کرده است. هدف هارمونی از این همکاری این بود که تعامل‌پذیری خود را بیش از پیش توسعه دهد و به مقیاس‌پذیری سیستم مالی میان‌زنجیره‌ای کمک کند.

علاوه بر این، هارمونی در حال ایجاد پلی مخصوص برای شبکه بیت کوین است. این پل در مراحل پایانی اجرای خود قرار دارد و احتمالاً توسعه آن تا انتهای سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ به‌پایان می‌رسد.

رشد ارزش سرمایه قفل‌شده و بزرگترشدن اکوسیستم

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر رشد قیمت هارمونی، افزایش ارزش سرمایه قفل‌شده در آن است. بنا بر داده‌های دیفای لاما (Defi Llam)، ارزش سرمایه قفل‌شده در Harmony در حال حاضر به اوج ۱.۲۵ میلیارد دلاری رسیده است.

پروتکل‌های دیفای زیادی در شبکه هارمونی توسعه یافته‌اند. از بین این پروتکل‌ها می‌توان به دیفای کینگدامز (DeFi Kingdoms) اشاره کرد که ۷۴۷ میلیون از ارزش سرمایه قفل‌شده هارمونی را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، پروتکل‌های ترنکوییل (Tranquil) و ویپر سواپ (Viperswap) نیز به‌ترتیب ۲۰۱.۸۵ و ۵۴.۴ میلیون دلار از سرمایه قفل‌شده در Harmony را به خود اختصاص داده‌اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *