فراز و نشیب‌های اتریوم در سال ۲۰۲۱

فراز و نشیب‌های اتریوم در سال ۲۰۲۱

در سال گذشته، اتریوم دستخوش تغییرات فنی گسترده و قابل‌توجهی شد. به همین دلیل بود که این شبکه برای مدتی در سال، روند صعودی خود را حفظ کرد. در سال ۲۰۲۱،‌ قیمت اتریوم ۴۵۰ درصد افزایش داشته و آن را به یکی از دارایی‌هایی تبدیل کرد که آرزو می‌کردیم یکسال پیش، بیشتر می‌خریدیم. حال می‌خواهیم به‌یادماندنی‌ترین لحظات ملکه ارزهای دیجیتال را یادآوری کنیم و فراز و نشیب های اتریوم در سال ۲۰۲۱ را بررسی کنیم.

فراز و نشیب های اتریوم در سال ۲۰۲۱

در همین روزها در سال گذشته، بسیاری از ما روی یک چیز توافق داشتیم و آن این بود که سال ۲۰۲۱ نمی‌تواند عجیب‌تر از سال ۲۰۲۰ باشد. اکنون که سال ۲۰۲۱ به پایان رسید، با خیال راحت می‌توانیم ادعا کنیم که سال ۲۰۲۱ نیز مانند سال ۲۰۲۰ عجیب بود. مهم‌تر از همه، با وجود تمام قرنطینه‌ها، رکودهای اقتصادی و اخبار منفی، برای ارزهای دیجیتال سال رکوردشکنی بود.

اتریوم در ماه ژانویه ۲۰۲۱

در تاریخ ۱ ژانویه (۱۲ دی ۹۹) قیمت ملکه ارزهای دیجیتال فقط ۷۳۸ دلار بود و ۱۱ درصد از کل سرمایه بازار کریپتوها را شامل می‌شد. این را با سلطه ۶۹ درصدی بیت کوین در آن زمان مقایسه کنید. همچنین ارزش کل قفل شده (TVL) در پلتفرم‌های امور مالی غیر متمرکز (DeFi) اتریوم نیز حدود ۱۶ میلیارد دلار بود.

در اوایل ژانویه،‌ اندرو بِیلی (Andrew Bailey)، رئیس بانک انگلیس، به سرمایه‌گذاران هشدار داد که رمزارزها احتمالا دوام نخواهند داشت و از پادشاه رمزارزها به عنوان یک دغدغه یاد کرد. او گفت:

اگر من قانون‌‌گذار بودم، قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای بیت کوین اعمال می‌کردم.

مشخص نیست که آیا بیلی اولین رهبر مالی بود که BTC را در سال ۲۰۲۱ کلاهبرداری اعلام کرد یا خیر، اما یقینا او آخرین نفر نخواهد بود. با این حال، با توجه به رکوردشکنی ارزهای بیت کوین و اتر در هفته‌های پس از بیانیه‌اش، هشدارهای بیلی در مورد یک این ارزها هیچ تاثیری بر سرمایه‌گذاران نداشت.

طی ۱۰ روز بعد، ETH به ۱۳۴۵.۹۸ دلار صعود کرد. سپس سقف قبلی خود را در قیمت ۱۳۹۶.۴۲ دلار شکست و روز بعد به ۹۵۹.۹۷ دلار کاهش یافت.

اواسط ژانویه، بسیاری از کاربران را یاد مدیر عامل شرکت تسلا یعنی ایلان ماسک، در زمانی که هشتگ بیت کوین را به پروفایل توییتر خود اضافه کرده و برای اولین بار وارد ارزهای دیجیتال شد، می‌اندازد.

در مدت بسیار کوتاهی، ارزش کل بازار کریپتو افزایش یافت که مایه خوشحالی ما شد. در ۱۹ ژانویه (۳۰ دی ۹۹)، اتر سرانجام به سقف جدید ۱۴۲۸.۹۴ دلار رسید. در همین زمان، اولین زمزمه‌ها مبنی‌بر این‌که ماسک ممکن است بیش از حد بر فضای کریپتو تسلط داشته باشد، در فضای توییتر به گردش درآمد.

اتر در فوریه ۲۰۲۱

پنج روز اول فوریه (۱۳ تا ۱۸ بهمن ۹۹) نشان داد کوین ETH که در حدود ۱۳۰۰ دلار بود، ممکن است برای یک ماه چندان نوسانی نداشته باشد. با این حال، در بعدازظهر روز پنجم فوریه (۱۸ بهمن ۹۹)، اتر تا ۱۷۴۹.۷۲ دلار افزایش یافت و این به معنی سقف جدیدی بود. چند روز بعد، قیمت به ۱۵۱۱.۵۴ دلار عقب‌نشینی کرد و در ۹ و ۱۳ فوریه (۲۱ و ۲۵ بهمن ۹۹)، ETH به ترتیب به بالاترین سقف تاریخ ۱۸۱۵.۹۶ دلار و ۱۸۶۹.۵۲ دلار صعود کرد.

در آن زمان، بسیاری گمان می‌کردند که روند صعودی ارز اتر احتمالا به‌دلیل افشای مالی تسلا آغاز شد که نشان می‌داد این شرکت، ۱.۵ میلیارد دلار بیت‌کوین جمع‌آوری کرد. مدت کوتاهی بعد، بیت کوین برای اولین بار از ارزش بازار یک تریلیون دلار عبور کرد و ارزش بازار اتریوم به ۲۲۵ میلیارد دلار رسید.

خرید بیت کوین تسلا تنها خبری نبود که باعث شد هولدرهای اتر در ماه فوریه جشن بگیرند. غول‌های پرداخت جهانی مسترکارت و پی‌پال، هر دو نشان دادند که قصد دارند از افزایش علاقه به ارزهای دیجیتال استفاده کنند و پلتفرم CME قراردادهای آتی اتر را به عنوان بخشی از بازار مشتقات رمزارزها راه‌اندازی کرد.

بر این اساس، اتریوم در صبح روز ۱۵ فوریه یک رالی صعودی را شروع کرده و از ۱۶۹۵ دلار به بالاترین قیمت ۲۰۳۶.۲۹ دلار در روز بیستم رسید و اولین باری بود که قیمت این ارز از ۲۰۰۰ دلار عبور کرد. با این حال، در پایان فوریه، قیمت اتریوم به حوالی ۱۴۰۰ دلار کاهش یافت.

ETH در ماه مارس

مارس یک ماه عالی همه‌جانبه برای اتریوم بود. اولین نسخه هاردفورک برلین روی شبکه تستی Ropsten راه‌اندازی شد، که برای کاهش هزینه‌های گس اتریوم طراحی شد. همچنین در این ماه، بلاکچین مدیریت‌شده خدمات وب آمازون (AWS) اعلام کرد که از اتریوم با اجازه دادن به مشتریان خود برای ارائه گره‌های اتریوم و اتصال به این شبکه از طریق پلتفرم خود، پشتیبانی می‌کند.

یکی از سخنگویان AWS گفت:

با این راه‌اندازی، مشتریان AWS می‌توانند به راحتی گره‌های اتریوم را در عرض چند دقیقه مستقر کنند و به شبکه اصلی عمومی اتریوم متصل شوند و شبکه‌هایی مانند Rinkeby و Ropsten را آزمایش کنند.

این خبر از سوی آمازون، باعث افزایش ترافیک شبکه Ethereum شد و نشان داد که این صنعت به این موضوع واکنش نشان داد. از ۵ تا ۱۳ مارس (۱۵ تا ۲۳ اسفند ۹۹)، ETH یک روند عالی دیگر را طی کرد و از ۱۴۶۹.۷۳ دلار تا ۱۹۳۳.۰۴ دلار صعود کرد.

در این مرحله، کل ارزش قفل شده در پروتکل‌های دیفای در اتریوم از ۱۶ میلیارد دلار در ژانویه، به ۴۲ میلیارد دلار افزایش یافته است، افزایشی ۱۶۲.۵ درصدی!

مدت کوتاهی پس از اعلام آمازون، ارائه‌دهنده پرداخت جهانی ویزا، فاش کرد که اولین پرداخت ارز دیجیتال خود را از طریق شبکه اتریوم پذیرفت. این انتقال از Crypto.com و با استیبل کوین USDC پرداخت شد. ویزا توضیح داد که این حرکت بخشی از یک طرح آزمایشی برای کمک به کسب‌وکارهای جدید صنعت رمزارزها است و روی دیگر محصولات مرتبط با این تکنولوژی نیز کار می‌کند. واضح است که مشارکت با شرکت‌های غول مانند آمازون و ویزا خبر بزرگی برای اتریوم بود. اما این فروش یک توکن بی‌همتا (NFT) بود که بیشترین توجه رسانه‌ها را به اتریوم در ماه مارس و شاید برای کل سال ۲۰۲۱ جلب کرد.

بیپل (Beeple) با فروش توکن بی‌همتای خود با نام ۵۰۰۰ روز اول، تیتر خبرها را در سراسر جهان به خود اختصاص داد، زمانی که طی یک حراج، به ارزش ۶۹ میلیون دلار یا ۴۲،۳۲۹ اتر رسید.

ویل گومپرتز (Will Gompertz) که سابقا سردبیر هنری بی‌بی‌سی بود، می‌گوید که کار بزرگ بیپل یا به‌عنوان لحظه‌ای قبل از ترکیدن حباب هنر دیجیتال یا به‌عنوان فصل اول یک داستان جدید از هنر به یاد خواهد ماند.

پس از پایان حراج، کاربران توییتر خشمگین شدند که چه کسی چنین مبلغ مضحکی را برای یک اثر هنری دیجیتال پرداخت می‌کند. با این حال، علیرغم تمام کامنت‌های مثبتی که برای بیپل و اتریوم انجام شده است، بیشتر مردم از چیستی NFTها بی‌اطلاع هستند.

اتریوم در ماه آپریل ۲۰۲۱

آپریل برای هولدرها، ماه فوق‌العاده‌ای بود. سه روز مانده به شروع این‌ماه، ETH به قیمت ۲۱۴۳.۲۳ دلار رسید. در ۱۳ این ماه (۲۴ فروردین ۱۴۰۰)، مسترکارت، UBS و جی‌پی‌مورگان، ۶۵ میلیون دلار در Consensys سرمایه‌گذاری کردند، که توسط جوزف لوبین (Joseph Lubin)، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، تاسیس شد و به عنوان شرکت نرم‌افزاری پیشرو اتریوم توصیف شد. این شرکت در توسعه نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی برای شبکه اتریوم تخصص دارد و شاید بیشتر به خاطر توسعه کیف پول متامسک شناخته شده است.

راج داموداران (Raj Dhamodharan) رئیس بخش بلاکچین در مسترکارت، گفت که مشارکت غول پرداخت با کانسنسیس، به مسترکارت کمک می‌کند که از بانک‌های مرکزی در تحقیقات مربوط به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی پشتیبانی کند. طبیعتا این همکاری بین مسترکارت و یک شرکت مرتبط با ملکه ارزهای دیجیتال، جامعه اتریوم را خوشحال کرد.

خبر خوب دیگر، انجام هارد فورک برلین در بلوک ۱۲،۲۴۴،۰۰۰ در شبکه اصلی Ethereum بود. هاردفورک برلین، انواع تراکنش‌های جدیدی را معرفی کرد و تغییرات جزئی در هزینه‌های گس ایجاد کرد. در حالی که برلین به عنوان نقطه عطفی فنی مهم برای اتریوم تلقی می‌شد، در واقع پیشروی هاردفورک بزرگ‌تر و قابل توجه لندن بود که در ماه آگوست راه‌اندازی شد.

روز بعد در ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین ۱۴۰۰)، IPO کوین بیس آغاز شد. نزدک قیمت مرجع ۲۵۰ دلار به ازای هر سهم را ارائه کرد و در روز اول، ارزش صرافی ارز دیجیتال برای مدتی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار بود. پس از انتشار اخبار اولیه این صرافی، ETH برای اولین بار از ۲۵۰۰ دلار عبور کرد و در نهایت در ۱۶ و ۲۲ آپریل (۲۷ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) به بالاترین رکوردهای جدید تاریخی خود یعنی ۲۵۳۴.۴۱ دلار و ۲۶۱۳.۹۱ دلار رسید.

با نزدیک شدن به پایان ماه مارس، استارت روند صعودی زده شد که در طی آن، اتریوم برای اولین بار از سقف بازار ۲۵۰ میلیارد دلاری بازار عبور کرد و تا ماه می تقریبا هر شش ساعت یک بار رکورد قیمت جدیدی را ثبت کرد.

ملکه ارزهای دیجیتال در ماه می

با ادامه حرکت صعودی خود در پایان آپریل، ETH در چند روز اول ماه می به مرز ۲۷۰۰ دلار رسید. سهم کل اتریوم از بازارهای کریپتو از ۱۱ درصد به ۱۵ درصد رسید و بیت کوین از سلطه ۶۹ درصدی به ۴۸ درصد رسید.

در این مرحله، بیش از ۹۳ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای اتریوم قفل شده بود و ۴۰۰ درصد افزایش نسبت به ابتدای سال را تجربه کرد.

بیش از ۹ میلیارد دلار در پروتکل یونی سواپ قفل شده بود. به طور مشابه، میکر، یک پروتکل وام‌دهی بر بستر اتریوم، بیش از ۱۶.۷ میلیارد دلار سرمایه قفل شده در اختیار داشت.

در ساعات اولیه ۳ می ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰)، اتر برای اولین بار از ۳۰۰۰ دلار عبور کرد؛ نقطه عطفی که پیش‌بینی می‌شد حداقل تا پایان سال ۲۰۲۱ به آن برسد. در این مرحله، دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان، یک روند صعودی قدرتمند را آغاز کرد و تمام رکوردهای قبلی خود را شکست و در نهایت در صبح روز ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰) به ۴۳۳۰.۷۵ دلار رسید. این افزایش ۶۰ درصدی آن هم تنها در ۹ روز، بسیار باورنکردنی بود.

متاسفانه از این نقطه به بعد، ماه می به یکی از ماه‌های پرنوسان برای اتریوم تبدیل شد و بسیاری از مردم موافقند که این بیشتر تقصیر ایلان ماسک بود؛ ماسک توییت کرد که تسلا پرداخت بیت کوین برای وسایل نقلیه الکتریکی خود را به دلیل نگرانی‌های زیست محیطی در مورد استخراج بیت کوین متوقف خواهد کرد. اتریوم به سرعت روندش را تغییر داده و در ۲۳ این ماه (۲ خرداد ۱۴۰۰) به کمترین میزان سال ۲۰۲۱ یعنی ۱۸۵۷.۶۴ دلار رسید.

اتریوم در ماه ژوئن

این امکان وجود دارد که ما ژوئن را به‌عنوان ماهی که بالاخره رمزارزها وارد رسانه‌های اصلی شدند، به یاد بیاوریم. رهبر سیاسی السالوادور، رئیس جمهور Nayib Bukele، زمانی که برنامه‌های هیجان‌انگیز خود را برای تبدیل بیت کوین به ارز قانونی در سراسر کشورش فاش کرد، در تاریخ ارزهای دیجیتال ثبت شد. علیرغم این‌که السالوادور یک نقطه عطف مهم در تاریخ است، ماه ژوئن برای هودل کننده‌های اتریوم ماه جالبی نبود؛ ETH از بالاترین سطح ۲۸۷۸.۷۱ دلار در روز سوم ژوئن، به ۱۷۷۳.۴ دلار در روز ۲۲ همین ماه (۱ تیر ۱۴۰۰) کاهش یافت.

در این برهه از زمان، ارزش کل قفل شده در پروتکل‌های DeFi اتریوم، با ۳۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل، به ۶۴ میلیارد دلار رسیده بود.

همچنین در ماه ژوئن، ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا، اعلام کرد که بیت کوین کلاهبرداری است و اگر همه فقط از دلار آمریکا استفاده کنند، بسیار بهتر است. خوشبختانه، از ۲۲ ماه ژوئن تا پایان این ماه، به ۲۲۵۱ دلار بازگشت.

علیرغم افت قیمت در ماه ژوئن، اتریوم از ابتدای سال همچنان بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشت؛ عملکردی قابل توجه نسبت به بیت کوین که تنها ۱۷ درصد افزایش داشته است.

اتر در ماه جولای ۲۰۲۱

ماه جولای ثابت شد که یک ماه نابسامان دیگر برای اتریوم و بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال است. جک دورسی بنیان‌گذار توییتر، خبرهای خوبی را در اوایل ماه ارائه کرد و گفت که پلتفرم بیت‌کوین متن باز جدیدی در دست ساخت است و قانون‌گذاران مالی آلمان فاش کردند که به مؤسسات مالی اجازه می‌دهند تا ۲۰ درصد از دارایی‌های خود را در رمزارزها نگهداری کنند. در ایالات متحده، سازمان بورس و اوراق بهادار (SEC) تصمیم گرفت تصمیم خود در مورد تایید ETF بیت کوین را به تعویق بیندازد.

اما علیرغم این همه اخبار مثبت، تنها خبر بد، سرکوب ارزهای دیجیتال توسط چین بود. مراکز ماینینگ بیت کوین در سرتاسر چین مجبور به تعطیلی شدند و بسیاری تصمیم گرفتند به جای آن، در ایالات متحده فروشگاه راه‌اندازی کنند. این باعث شد که بیت کوین از حدود ۴۰۰۰۰ دلار به زیر ۳۰۰۰۰ دلار سقوط کند.

اتریوم به طور مشابه تحت تاثیر سرکوب چین قرار گرفت. در هفته اول جولای، به نظر می‌رسید که اتریوم ممکن است قیمت خود را حفظ کند، اما در هفتم جولای (۱۶ تیر ۱۴۰۰)، این ارز شروع به سقوط کرد و به قیمت ۱۷۳۸.۷۶ دلار در بیستم رسید. با این حال، در هفته پایانی ماه، ETH توانست به ۲۵۳۶.۴۶ دلار بازگردد.

ETH در ماه آگوست

برای آسودگی خاطر همه کسانی که اتر را تا ماه‌های میانی سال ۲۰۲۱ نگه داشتند، آگوست یکی از ماه‌های پایدار برای شبکه اتریوم بود. با شروعی آهسته، ETH از ۲۴۸۱.۹۷ دلار در ۴ آگوست (۱۳ مرداد ۱۴۰۰) به ۳۳۲۲.۲۱ دلار در ۱۴ آگوست (۲۳ مرداد ۱۴۰۰) افزایش یافت.

پی‌پال اعلام کرد که مشتریان بریتانیایی آن می‌توانند از طریق وب‌سایت خود، ارزهای دیجیتالی از جمله اتریوم را خرید، نگهداری و بفروشند. در بهبوهه اخبار مثبت، گوگل به شرکت‌های مبتنی‌بر ارزهای دیجیتال اجازه داد تا پلتفرم‌ها و خدمات خود را به صورت آنلاین تبلیغ کنند و السالوادور به آماده‌سازی خود برای اجرای بیت کوین به عنوان ارز قانونی ادامه داد.

آگوست همچنین ماه پیشرفت فنی بزرگ برای اتریوم بود. در پنجم این ماه (۱۴ مرداد ۱۴۰۰)، هارد فورک لندن در بلوک ۱۲،۹۶۵،۰۰۰ روی شبکه اصلی اتریوم فعال شد. آپدیت لندن، یکی از گام‌های اصلی حرکت به سمت اتریوم ۲ است، که انتظار می‌رود در اواخر سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۳ نهایی شود. هارد فورک لندن شامل برخی ارتقاهای عمده برای شبکه اتریوم از جمله پروپوزال EIP-1559 بود، که ساختار جدید هزینه گس را معرفی کرد.

با این که این آپدیت باعث ایجاد ثبات در کارمزدهای گس اتریوم شد، ماینرهای اتریوم از کاهش سود خود خوشحال نشدند. ارتقای مهم بعدی اتریوم، ادغام (Merge) نامیده می‌شود و برای اجماع، شبکه اصلی را به زنجیره Beacon متصل می‌کند. انتظار می‌رود این ادغام در سال ۲۰۲۲ انجام شود. بدین ترتیب، اتریوم در نهایت مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام (PoS) را به طور کامل پیاده‌سازی و اعمال کند.

در نیمه دوم آگوست، اتریوم بین ۲۹۰۰ تا ۳۴۰۰ دلار در نوسان بود و با قیمت ۳۴۳۳ دلار وارد ماه بعد شدیم.

دومین ارز دیجیتال در ماه سپتامبر

بازار کریپتو در هفته اول سپتامبر نسبتا ثابت بود و شاهد افزایش قیمت کوین اتر به حدود ۳۹۰۰ دلار بودیم.

تسلط بیت کوین بر بازار، کمی بیش از ۴۰ درصد و ملکه ارزهای دیجیتال تا ۲۰ درصد بود، که تقریبا دو برابر سهم بازار آن در مقایسه با ژانویه بود. در این برهه از زمان، پروتکل‌های دیفای اتریوم بیش از ۹۰ میلیارد دلار ارزش قفل شده داشتند، که حدودا ۵۰۰ درصد نسبت به ژانویه ۲۰۲۱ افزایش داشت.

در ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور ۱۴۰۰)، السالوادور رسما اولین کشوری شد که از بیتکوین به عنوان پول قانونی استفاده کرد و این نقطه عطفی بزرگ برای دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

اما در حالی که دولت السالوادور به هر یک از شهروندان خود ۳۰ دلار بیت کوین به عنوان تشویق اعطا کرد، بسیاری از مردم این کشور از تصمیم رئیس‌جمهور خود راضی نبودند. بسیاری از مردم برای بیان نگرانی‌های خود به خیابان‌ها آمدند و یک دستگاه خودپرداز بیت کوین را به آتش کشیده شد. با این حال، اکثر مردم موافق بودند که سپتامبر ماه خوبی برای ارزهای دیجیتال است.

زمانی‌که اخباری مبنی‌بر اینکه دولت چین تمام تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را غیرقانونی می‌کند و قصد دارد تلاش‌های خود برای پایان دادن به استخراج بیت‌کوین را دو برابر کند منتشر شد، بازار ارزهای دیجیتال به مدت چند هفته کاملا بلاتکلیف بود.

در ساعات اولیه هفتم این ماه، قیمت ارز بومی شبکه اتریوم شروع به کاهش کرد و در صبح روز هشتم به کمترین میزان خود یعنی ۳۲۷۵ دلار رسید. بدتر از آن، سولانا یکی از رقبای اصلی ملکه ارزهای دیجیتال، از اواخر ماه آگوست در یک روند صعودی عالی قرار داشت و تا ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور ۱۴۰۰) از ۳۵ دلار به ۲۱۰ دلار افزایش یافت.

علی‌رغم وقفه‌ای کوتاه بین ۱۳ و ۱۷ این ماه، روند غالب بازار دومین ارز دیجیتال نزولی بود و ETH سپتامبر را با ۲۹۷۴.۲۴ دلار به پایان رساند.

شبکه اتریوم در ماه اکتبر ۲۰۲۱

اتریوم از اکتبر درخشانی برخوردار بود که عمدتا ناشی از اخبار مثبت بود. در اوایل این ماه، پس از مشاهده و به اشتراک‌گذاری یک آگهی شغلی برای سمت رئیس ارز دیجیتال و بلاکچین در توییتر، شایعاتی مبنی بر این‌که آمازون به زودی می‌تواند به سمت ارزهای دیجیتال حرکت کند، منتشر شد.

در مورد اینکه آیا علاقه آمازون به ارزهای دیجیتال چیز خوبی است یا خیر، اختلاف نظر وجود داشت. اما بازارهای کریپتو به طور کلی به این خبر پاسخ مثبت دادند. زیرا امکان پذیرش پرداخت‌های ارز دیجیتال توسط آمازون برای این صنعت، اتفاقی تاریخی خواهد بود.

اخبار دیگر این بود که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در نهایت ETFهای آتی بیت کوین را تایید کرد و راه کاملا جدیدی را برای سرمایه‌گذاری در BTC روی کاربران گشود. اتفاق مثبت دیگر برای اتریوم این بود که مارک کوبان (Mark Cuban) میلیاردر معروف، خود را Ethereum maxi نامید.این سرمایه‌گذار افسانه‌ای و مالک دالاس ماوریکس (Dallas Mavericks)، از ابزارهای رو به رشد اتریوم، قراردادهای هوشمند و برنامه‌های دیفای به عنوان ویژگی‌هایی نام برد، که او را بیشتر تحت تأثیر قرار داد. اتریوم اکتبر را با ۳۰۰۰ دلار شروع کرد و به طور متوالی تا پایان ماه به یک ATH دیگر در ۴۴۴۵.۲۳ دلار رسید.

اتریوم در ماه نوامبر

اتریوم در چند هفته اول نوامبر چندین نقطه عطف مهم را پشت سر گذاشت. برای شروع، پروتکل‌های DeFi اتریوم ۱۲۲ میلیارد دلار ارزش قفل شده داشتند، که نشان دهنده افزایش ۶۶۰ درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۱ است.

در ۳ نوامبر (۱۲ آبان ۱۴۰۰)، اتر به قیمت ۴۶۴۸.۵۴ دلار رسید و تا ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ۱۴۰۰)، این ارز یک ATH (بالاترین قیمت) جدید در عدد ۴۸۴۴.۱۵ دلار مشاهده کرد، که نشان از افزایش ۵۵۶ درصدی از ابتدای سال است.

در ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان ۱۴۰۰)، بیت کوین به ATH خود یعنی ۶۸,۷۸۹ دلار رسید. یک هفته بعد در تاریخ ۲۶ آبان، اتر به ATH جدیدی در عدد ۴۸۹۱.۷۰ دلار رسید. متاسفانه، نوامبر از اینجا به بعد تبدیل به یک ماه پر پیچ و خم برای ملکه ارزهای دیجیتال شد. در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان ۱۴۰۰)، رئیس جمهور بایدن، یک لایحه زیرساختی ۱.۲ تریلیون دلاری را امضا کرد. این لایحه شامل قانونی بود که صرافی‌های ارزهای دیجیتال را ملزم می‌کرد تا هر گونه تراکنش ارزهای دیجیتال را برای اهداف مالیاتی به اداره مالیات آمریکا یا IRS اطلاع دهند.

خبر بدتر برای کریپتو را Guardian گزارش داد، که دولت هند در حال بررسی ممنوعیت همه ارزهای دیجیتال تا زمانی است که تصمیم بگیرد ارز دیجیتال بانک مرکزی خودش را راه‌اندازی کند یا خیر. با توجه به این عناوین منفی، قیمت اتریوم به شدت کاهش یافت و به زیر ۴۰۰۰ دلار رسید.

یک اصلاح سریع باعث شد که این ارز در ۲۵ نوامبر (۴ آذر ۱۴۰۰) به ۴۵۲۸.۴۴ دلار افزایش یابد و سپس در روز بعد، به زیر ۴۰۰۰ دلار بازگشت. در طول اصلاح قیمت ملکه ارزهای دیجیتال، بازارهای جهانی کریپتو برای اولین بار از ۳ تریلیون دلار عبور کردند.

در ۲۴ نوامبر (۳ آذر ۱۴۰۰)، اخبار مربوط به نوع جدیدی از کووید-۱۹ به نام Omicron منتشر شد و بازارها در سراسر جهان غرق شدند. سهام داوجونز در روز انتشار این خبر، ۲.۵ درصد سقوط کرد. اما در پایان ماه نوامبر، ETH به طور متوالی صعود کرد و در سطح ۴۶۵۰ دلار ثابت ماند.

دومین رمزارز در ماه دسامبر

دسامبر به هیچ‌وجه ماه خوبی برای ملکه ارزهای دیجیتال نبوده است. برخی از پیش‌بینی‌های قیمتی که در ماه‌های مارس و آپریل انجام شد، بسیاری فکر می‌کردند که اتر می‌توانست تاکنون به ۱۰ هزار دلار برسد. علیرغم این‌که اتر این ماه را با ۴۷۶۴.۸۵ دلار شروع کرد، تا ۴ دسامبر (۱۳ آذر ۱۴۰۰) به ۳۶۳۲.۵۶ دلار سقوط کرد.

دلایل متعددی برای این ریزش وجود دارد، اما گسترش سریع و نگران‌کننده ویروس Omicron اصلی‌ترین عامل این حرکت نزولی شدید بوده است. دومین ارز دیجیتال بزرگ تا ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر ۱۴۰۰) تا حدودی اصلاح قیمتی را تجربه کرد. اما از آن زمان، چندین بار در ماه دسامبر به زیر ۴۰۰۰ دلار رسید.

اما اکنون که وارد سال ۲۰۲۲ شده‌ایم، به جرات می‌توان گفت که سال ۲۰۲۱ به عنوان سالی دیدنی برای اتریوم در کتاب تاریخ ارزهای دیجیتال ثبت خواهد شد. این شبکه از ژانویه تسلط خود را بر بازارهای کریپتو جهانی دو برابر کرده است و توکن ETH توانست سال را با ۴۵۰ درصد رشد به پایان برساند. یعنی بیش از دو برابر رشد بازارهای کریپتو جهانی.

برای برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) نیز سال ۲۰۲۱ سال خوبی بوده است. پروتکل‌های دیفای اتریوم، سال را با ۱۲۰ میلیارد دلار ارزش قفل شده به پایان می‌رسانند. ولی کل صنعت دیفای نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه قفل شده در اختیار دارد که نشان دهنده افزایشی ۷۶۰ درصدی نسبت به ابتدای سال است.

سخن پایانی

در این مقاله، در مورد اتفاقاتی که برای اتریوم در سال ۲۰۲۱ رخ داد،‌ صحبت کردیم. همانطور که ملاحظه کردید، سال ۲۰۲۱ سالی پرتلاطم برای ملکه ارزهای دیجیتال و کل دنیای رمزازها بود. آیا سال ۲۰۲۲ سالی خواهد بود که رمزارزها وارد رسانه‌های اصلی بزرگ شوند و آیا ممکن است شاهد پیشی اتریوم از بیت کوین باشیم؟ یا زمستان دیگری را شاهد خواهیم بود؟

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *