قیمت بیت کوین چه روندی خواهد داشت

قیمت بیت کوین چه روندی خواهد داشت

افزایش قیمت بیت کوین در پایان هفته، تحلیلگران را امیدوار می‌کند که روند صعودی ماه نوامبر ادامه خواهد یافت. سوالی که مطرح می‌شود این است آیا عاملی می‌تواند تلاش گاوها را بی‌نتیجه بگذارد؟

به گزارش ارزتلگراف، بیت کوین هفته جدید را با حرکت به سمت رکورد قیمت شروع کرده است. هفته گذشته که شاهد عدم نوسان قیمت این ارز دیجیتال بودیم به پایان رسید و قیمت این رمزارز به ۶۶,۰۰۰ دلار برگشت. روند هفته‌های اخیر بیت کوین کاملا آشنا بوده است و اکنون بار دیگر توجهات به سمت پیامدها و روند صعودی معطوف است.

با توجه به اینکه وال استریت هنوز شروع به کار نکرده است، هنوز مشخص نیست که هفته سوم روند صعودی ماه نوامبر به چه صورت است. هدف تعیین شده قیمت بیت کوین تا پایان ماه، ۱۰۰,۰۰۰ دلار است. اکنون بیت کوین در مسیر دستیابی به این هدف قرار دارد. آیا بیت کوین می‌تواند به این هدف قیمت دست یابد؟ در ادامه، به بررسی ۵ عاملی می‌پردازیم که می‌تواند مسیر قیمت این ارز دیجیتال طی روزهای آتی را شکل دهد.

پایان هفته فرصتی برای خرس‌ها بیت کوین نگذاشته است

برای کسانی که نگران قیمت بیت کوین در پایان هفته هستند جای نگرانی نیست، زیرا بیت کوین، معامله‌گران را ناامید نمی‌کند.

پس از گذشت اکثر روزهای هفته که نوسانی را در آن شاهد نبودیم، قیمت بیت کوین به رکورد هفتگی جدید افزایش یافت و به ۶۵,۵۰۰ دلار رسید.

افزایش ۱۰۰۰ دلاری قیمت بیت کوین در ساعت پایانی هفته گذشته صورت گرفت و این موضوع را در هفته‌های اخیر مرتبا شاهد بودیم. در نتیجه، قیمت پایانی هفته بیت کوین در سطح بالاتر از روند چند ماه اخیر هست.

به عقیده TechDev تحلیلگر معروف، این موضوع پیامد قابل توجه دیگری داشته است که به موجب آن، قیمت بیت کوین به بالاتر از سطح فیبوناچی اصلاحی ۱.۶۱۸ رسیده است و در نتیجه، روند صعودی سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ را تکرار می‌کند.

وی در این خصوص گفت:

آیا برای روزهای آتی حاضر هستید؟ شخصا معتقدم این بار نیز شرایط متفاوت نیست.

در حال حاضر، قیمت بیت کوین اندکی کمتر از ۶۶,۰۰۰ دلار است و طی شب گذشته به مدت اندکی به این کانال وارد شد.

سایر افراد اذعان داشته‌اند که اجرای سافت فورک تپ‌روت هنوز به طور کامل تاثیرگذار نبوده است. طبق گزارش کوین تلگراف، پس از به‌روزرسانی بزرگ و مهم نظیر سگویت در سال ۲۰۱۷ نیز شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم.

چارلز ادواردز مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری Capirole در این خصوص گفت:

به‌روزرسانی مهم تپ‌روت هنوز بر بازار تاثیرگذار نبوده است.

هنوز احتمال افزایش قیمت بیت کوین به ۱۳۵,۰۰۰ دلار وجود دارد

تحلیلگر معروف PlanB در خصوص بدترین سناریوی پایان ماه جاری هم‌چنان بر روی موضع خود تاکید می‌کند.

این تحلیلگر برای سومین ماه متوالی پیش‌بینی قیمت ماهانه بیت کوین را اصلاح کرده است و اکنون گفت که قیمت این رمزارز تا ۱ دسامبر به ۹۸,۰۰۰ دلار و تا ۱ ژانویه ۲۰۲۲ به ۱۳۵,۰۰۰ دلار می‌رسد.

در این بین، فقط PlanB نیست که چنین نظری در خصوص قیمت بیت کوین دارد. طبق گزارش کوین تلگراف، منابع مختلف در انتظار افزایش قیمت بیت کوین به ۸۵,۰۰۰ دلار طی هفته‌های آتی هستند.

در نگاه کلی و با توجه به مدل انباشت به جریان PlanB و پیش‌بینی سایر افراد، مشخص می‌شود که حتی قبل از سال ۲۰۱۳ نیز این چرخه افزایش قیمت بیت کوین واقعا وجود دارد.

هفته گذشته یکی از منابع پیش‌بینی کرده بود که قیمت این ارز دیجیتال در ماه ژانویه سال آتی به ۲۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد و پیش‌بینی مدل انباشت به جریان درست از آب درنمی‌آید.

توزیع بازار صعودی آغاز شده است

آیا پایان چرخه بازار صعودی بیت کوین آغاز شده است؟

با توجه به اقدامات دارندگان بلندمدت (هودلرها) به نظر می‌رسد که این ارز دیجیتال به بخش پایانی و پرنوسان‌ترین روند صعودی خود وارد شده است.

ویلیام کلمنت (William Clemente) با اشاره به اطلاعات گلس‌نود گفته است که سرمایه‌گذاران بلندمدت از انباشت بیت کوین دست کشیده‌اند و اکنون به فروش آن می‌پردازند.

فروش در بالاترین سطح قیمت که یکی از مشخصه‌های اوج روند صعودی است بیانگر کاهش موجودی دارندگان بلندمدت از ماه آوریل است که قیمت این ارز دیجیتال در آن زمان به ۶۴,۹۰۰ دلار رسیده بود.

کلمنت در این خصوص گفت:

دارندگان بلندمدت در کف قیمت بیت کوین می‌خرند و در روند قوی و اوج قیمت، آن را می‌فروشند. ما اولین نشانه‌های کاهش موجودی دارندگان بلندمدت طی ۶ ماه اخیر را شاهد بودیم. این موضوع بیانگر آن است که توزیع بازار صعودی آغاز شد.

آخرین بار در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰، دارندگان بلندمدت در روند صعودی چشمگیر بیت کوین به فروش دارایی خود پرداختند و طی آن، توزیع بازار به اوج خود رسید و سپس قبل از رسیدن قیمت به ۶۴,۹۰۰ دلار، کاهش یافت.

بازگشت هش‌ریت به اوج خود

یکی از معیارهای شبکه بیت کوین که در هفته جاری به اوج خود رسید، هش‌ریت شبکه بود.

پس از بازیابی سریع از سقوط شدید پنج ماه قبل، اکنون این معیار فاندامنتال اصلی شبکه در سطح اواخر ماه آوریل الی اوایل ماه می قرار دارد.

طبق اطلاعات MiningPoolStats که یکی از منابع نظارت بر شبکه بیت کوین است، اعلام کرده که هش‌ریت شبکه تقریبا ۱۶۸ اگزاهش بر ثانیه است.

اگرچه هش‌ریت را نمی‌توان به طور دقیق محاسبه کرد و بر اساس تخمین‌ها است، اما این معیار اکنون در آستانه ورود به محدوده‌ای است که به مدت تقریبا ۶ ماه، به آن دست نیافته بود.

سختی شبکه که مهمترین اندیکاتور قدرت شبکه بیت کوین است نیز به اوج خود بازگشته است. روز یکشنبه، سختی شبکه ۴.۷ درصد افزایش یافت و نهمین افزایش سختی متوالی را ثبت کرد.

نشانه‌هایی از وجود حباب در بازار

به غیر از بیت کوین، بازارهای سنتی نیز عملکرد قابل توجهی نداشتند.

راگورام راجان (Raghuram Rajan) رییس سابق بانک رزرو هند، در کنفرانس هفته گذشته در خصوص رشد شدید بازار بورس هند هشدار داد.

وی در خصوص سبد دارایی‌های آمریکایی نومورا ولف (Nomura-Wolfe) گفت:

نشانه‌های واضحی از حباب وجود دارد.

آپشن‌ها نیز همانند بیت کوین در دوره رشد سریع قیمت، با حجم معاملات چشمگیری مواجه شده‌اند.

فایننشال تایمز به نقل از اریک نوتزن (Erik Knutzen) مدیر ارشد سرمایه‌گذاری شرکت Nueberger Berman نوشت:

همه چیز دیوانه‌وار به نظر می‌رسد. همه جا نشانه‌هایی از حضور حباب در بازار وجود دارد. این صحبت کلیشه‌ای است، اما واقعا در آب‌های کشف نشده و شرایط بی سابقه‌ای قرار داریم.

اگرچه در ماه نوامبر شاهد عملکرد بسیار خوبی از جانب بازارهای رمز ارز و بازارهای سنتی بودیم، اما این روند دائما صعودی بازار بورس بسیار مشکوک است.

برای کاربران و سرمایه‌گذاران بیت کوین، این مسأله حول ارتباط کلی بازار سنتی و بازار رمز ارز میچرخد. هرچند در ماه‌های اخیر شاهد فاصله گرفتن این دو بازار از یکدیگر بودیم، اما این ارز دیجیتال هم‌چنان تحت تاثیر تغییر ناگهانی احساسات در بازارهای دیگر است.

یکی از این نمونه‌ها شرکت تسلا است که هفته گذشته و با فروش ۱۰ درصدی سهام توسط ایلان ماسک، بر بیت کوین تاثیرگذار بوده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *