قیمت بیت کوین ( BTC ) در ۱۳ نوامبر با سهولت نسبی از ۱۶۰۰۰ دلار فراتر رفت و بالاتر از آن مقاوم بود. تحلیلگران در مورد چشم انداز کوتاه مدت BTC اختلاف نظر دارند زیرا این حرکت همچنان قوی است اما نگرانی های افزایش بیش از حد گرم وجود دارد. اما تحولات مثبت بی شماری وجود دارد که می تواند روند صعودی BTC را حفظ کند.

به طور کلی ، بازار ارزهای رمزنگاری شده در انواع مبادلات فعالیت تجاری را افزایش داده است . بازارهای اسپات ، مشتقات و موسسات همگی شاهد افزایش چشمگیر تقاضا از سوی سرمایه گذاران بوده اند. دنیس وینوکوروف ، رئیس تحقیق در بورس ارز رمزنگاری و کارگزار Bequant ، در گفتگو با Cointelegraph ، گفت که افزایش کلی حجم معاملات مثبت است:

“با نگاهی به حجم معاملات در مکان های رمزنگاری متمرکز بر خرده فروشی نشان می دهد که در میان این فعالان بازار علاقه قابل توجهی وجود دارد. در عین حال ، حجم و علاقه آزاد (OI) در مکانهای با نظم بیشتر و به ویژه CME نیز با یک افزایش ثابت روبرو بوده است. “

افزایش قابل توجه حجم معاملات بازار ارزهای رمزپایه یک کاتالیزور مهم برای بیت کوین در طول روند صعودی اخیر بوده است. سیستم عامل های تحلیل بازار درون زنجیره ای ، مانند CryptoQuant ، ذخایر زیادی توسط نهنگ ها را گزارش کرده  است . این بدان معناست که سرمایه گذاران با ارزش خالص بالا طی هفته گذشته به طور فزاینده ای BTC را فروخته اند زیرا قیمت آن از ۱۶۰۰۰ دلار فراتر رفته است. هنوز ارز رمزپایه غالب توانست حرکت خود را حفظ کند و در ۱۳ نوامبر به ۱۶۴۸۰ دلار برسد.

افزایش زیاد حجم معاملات و ورود مداوم زنجیره های پایدار به مبادلات معمولاً به معنای افزایش تقاضا برای بیت کوین است. به همین ترتیب ، احتمال زیادی وجود دارد که انگیزه اصلی رالی BTC بالای ۱۶۰۰۰ دلار ، فعالیت تجاری بالا و اشتهای تازه ظهور BTC از جریان پایدار Bitcoin باشد. پس از فروپاشی بالاتر از ۱۶۰۰۰ دلار ، تحلیلگران بویژه به سمت روند میان مدت BTC صعودی هستند. با این حال ، برخی در مورد اثرات فوری محتاط باقی می مانند.

سناریوی گاو نر برای بیت کوین در کوتاه مدت

قیمت بیت کوین در طول تاریخ خود فقط ۱۲ روز بیش از ۱۶۳۰۰ دلار بوده است. با نگاهی به داده های روی زنجیره ، تحلیلگران IntoTheBlock خاطرنشان کردند که مقاومت کمی بین ۱۶۳۰۰ تا ۱۸،۷۵۰ دلار وجود دارد. اگر BTC در کوتاه مدت به سمت ۱۸،۷۵۰ دلار تجمع کند ، این یک شکاف جزئی خواهد داشت تا یک بالاترین رقم همیشگی بالاتر از $ ۲۰،۰۰۰٫

در کوتاه مدت ، بر اساس سفارشات بازار و سطح زنجیره ای ، تحلیلگران گفتند که منطقه ۱۵۱۷۰ دلاری احتمالاً به عنوان منطقه حمایت جدید ظاهر می شود. این شرکت دریافت که ۸۶۰،۰۰۰ آدرس نزدیک به آن سطح ۴۶۵،۰۰۰ BTC را خریداری کرده اند ، که به عنوان پشتیبانی حیاتی محسوب می شود. این بدان معناست که اگر BTC به راحتی بالای ۱۵،۱۷۰ دلار باقی بماند ، پایه و اساس بعدی گاو نر را تقویت می کند. اما اگر به زیر آن بیفتد ، احتمال عقب نشینی عمیق وجود دارد.

در حالی که عوامل فنی و زنجیره ای طرفدار افزایش بیش از حد افزایش بیت کوین است ، معامله گران نیز نگرانی هایی را ابراز کرده اند. بالاتر از ۱۶۰۰۰ دلار ، راه رسیدن به یک رکورد جدید بسیار ساده است. به همین ترتیب ، معامله گران پیش بینی می کنند که فروشندگان سعی کنند قیمت را در حدود ۱۶۰۰۰ دلار سرکوب کنند و باعث ظهور یک مرحله ادغام شوند.

اما تحلیلگران فنی اظهار داشتند که شتاب بیت کوین به سادگی می تواند برای دیدن عقب نشینی شدید خیلی قوی باشد. کوین اسونسون ، چارتیست در Cryptowatch ، گفت که خریداران با FOMO – ترس از دست دادن – ممکن است بازار را تسخیر کنند. حرکت صعودی BTC در حال تقویت است ، به خصوص که همچنان شاهد تجمع راه پله است.

Svenson خاطرنشان کرد که BTC در آینده می تواند رد شود. با این حال ، این تحلیلگر گفت که BTC ممکن است قبل از عقب نشینی به ۱۷ تا ۱۸ هزار دلار برسد: «# بیت کوین فقط به سمت بالا شناور است. خریداران FOMO بازار را به دست گرفته اند … به خاطر داشته باشید. ما ممکن است در حال ورود به منطقه “بیش از حد سرشار از شور و نشاط” باشیم … انتظار می رود که برای خرد کردن خریداران FOMO یک رد شود. “

سایر معامله گران نیز گفته اند که ممکن است افت قیمت بیت کوین در ۱۲ نوامبر تا زیر ۱۵،۵۰۰ دلار “افت” باشد. پس از رسیدن به ۱۵۹۶۵ دلار ، BTC ناگهان با کاهش تقریباً ۴٪ به ۱۵۴۴۰ دلار رسید. پس از بازپرداخت ، BTC با بازگشت به ۱۶۰۰۰ $ و سپس به پاکسازی سطح مقاومت وحشتناک اقدام کرد. بر اساس این اقدام قیمت ، یک معامله گر نام مستعار معروف به “Loma” گفت که احتمال بازگشت بزرگ در کوتاه مدت وجود دارد. این تاجر خاطرنشان کرد : حدس بزنید که این افت قیمت بود. به نظر من منطقی نیست که دوباره ۱۵،۸۰۰ دلار منطقه را آزمایش کنیم. “

مورد خرس کوتاه مدت

سناریوی نزولی کوتاه مدت بیت کوین هنوز حول احساسات مثبت بازار می چرخد. تحلیلگران هنوز پیش بینی می کنند که BTC تا پایان سال افزایش یابد ، اما در کوتاه مدت ، آنها انتظار عقب نشینی دارند زیرا از نظر تاریخی ، BTC در طول دوره های طولانی مدت گاو اصلاحاتی داشته است. در سال ۲۰۱۷ ، به عنوان نمونه ، هنگامی که BTC به $ ۲۰،۰۰۰ رسید ، به طور منظم شاهد رد ۲۰ تا ۳۰٪ بود.

مایکل ون دو پوپه ، تاجر تمام وقت در بورس سهام آمستردام ، گفت که بیت کوین در “مرحله ناباوری” قرار دارد. فروشندگان کوتاه مدت و بدبینان به طور فزاینده ای در برابر BTC شرط بندی می کنند که این رقم به بالاترین سطح خود برسد. با این وجود ، پوپ احتمال اصلاحات ۲۰ تا ۳۰ درصدی را در طی روند صعودی مشخص کرد. وی در صورت وقوع این عقبگردها می تواند فرصت های بزرگی را ارائه دهد:

من با این جمله که در مرحله ناباوری هستیم موافقم. همچنین وقتی چیزی که BTC $ فقط ۲۰٪ از یک رکورد جدید همیشگی فاصله دارد ، بیان چیز دیگری دشوار است. صرف نظر از این ، تصحیح ۲۰-۳۰٪ این فرصت عظیم برای خرید BTC نسبتاً “ارزان”. آن را بگیرید. “

جاش اولسویچ ، تحلیلگر فنی بیت کوین ، با اشاره به شاخص ابر Ichimoku خاطرنشان کرد که BTC بسیار بالاتر از ابر است. این نشان می دهد که BTC احتمالاً بیش از حد خریداری شده است و فراتر از سطح پشتیبانی خود در نمودارهای چارچوب زمانی بالاتر جمع شده است. این تحلیلگر گفت: سطح ۱۳۲۰۰ دلار همچنان یکی از مناطق مورد علاقه خریداران است.

انحلال قرارداد کوتاه رخ نمی دهد؟

متغیری برای روند قیمت بیت کوین در آینده قابل پیش بینی ، مقدار غیرمعمول کم تصفیه های قرارداد کوتاه است. به عنوان مثال ، هنگامی که BTC در ۱۳ نوامبر از ۱۶۰۰۰ دلار فراتر رفت ، فقط حدود ۱۳ میلیون دلار تصفیه کوتاه در Bitfinex و BitMEX ثبت شد. معاملات آتی Binance Futures و سایر مبادلات نیز در مقایسه با دوره های قبلی شاهد انحلال کوتاه مدت نسبتاً کم بودند.

وینوکوروف معتقد است که تصفیه های کوتاه مدت و بی عیب و نقص می تواند به معنای وضعیت سالم بازار بیت کوین باشد. این نشان می دهد که فشارهای کوتاه عامل اصلی کاتالیزور برای تجمع BTC نیستند. بلکه تقاضای بازار واقعی و اشتهای سازمانی می تواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود. هنگامی که بازار کمتر به بازار آتی وابسته باشد ، که از اهرم بالا پشتیبانی می کند ، BTC در برابر جهش های ناپایدار نزولی کمتر است ، همانطور که وینوکوروف خاطر نشان کرد:

“عجیب است که تصفیه های کوتاه مدت وجود نداشته و دلیل موجهی برای آن وجود دارد – ممکن است عملکرد کل سرمایه گذاری در یک رکورد بالا باشد ، اما افزایش بالاتر در واقع با معاملات آتی حاشیه پایدار بیت کوین انجام می شود ، در مقابل بیت کوین حاشیه ای. به دلیل گفته شده قرار گرفتن در معرض پایدار کوین ، هیچ در معرض بیت کوین نیست و در نتیجه ، وضعیت بازار بسیار سالم تر از وضعیتی است که اگر حرکت به سمت محصولات حاشیه پایدار کوین رخ نمی داد. “

ترکیبی از وابستگی رو به کاهش بیت کوین به بازار مشتقات ، شکسته شدن آشکار سطح مقاومت ۱۶۰۰۰ دلاری و نقاط مختلف داده روی زنجیره که ۱۵۱۷۰ دلار را به عنوان سطح پشتیبانی مهم برای BTC تأیید می کند ، احتمال افزایش گسترده تر است. در همان زمان ، با توجه به تمایلات تاریخی BTC برای دیدن بازگشت های بزرگ حتی در میان تجمعات سهموی ، معامله گران در حال آماده شدن برای افت شدید بالقوه برای خرید نرخ افت هستند. صرف نظر از این ، چشم انداز میان مدت BTC همچنان مثبت باقی مانده است ، خصوصاً در پایان سال.