نامزد سابق ریاست‌جمهوری آمریکا به‌دنبال لغو قانون دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال

نامزد سابق ریاست‌جمهوری آمریکا به‌دنبال لغو قانون دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دو روز پیش طرح قانونی مربوط به دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال را امضا کرد. اکنون تِد کروز، سناتور و نامزد سابق ریاست‌جمهوری آمریکا، قصد دارد بخش مربوط به کسب‌وکارهای ارز دیجیتال را به‌کلی از قانون جدید حذف کند.

تد کروز، نماینده ایالت تگزاس در سنا، به‌دلیل عادتی که در استفاده از تاکتیک «سد رأی» و برجسته‌کردن نام خود به‌عنوان رهبر کل گروه دارد، مورد غضب همکاران جمهوری‌خواه خود قرار گرفته است. سد رأی یک روند پارلمانی است که در آن یک یا چند نمایند رأی‌گیری درباره یک قانون را به‌ تعویق یا به‌طور کلی آن را لغو می‌کنند.

بنابراین طبیعی است که کروز بخواهد در مسیر لغو قوانین مربوط به «کارگزاری‌های ارز دیجیتال» در لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی ۱.۲ تریلیون دلاری آمریکا که بایدن آن را امضا کرده است، مسیر خود را برود. این در حالی است که لایحه مشابهی هم از سوی سناتور ران وایدن (Ron Wyden)، از طرفداران سرسخت حریم خصوصی در آمریکا و سینتیا لومیس (Cynthia Lummis)، از حامیان بیت کوین، ارائه کرده.

قانونی که تد کروز پیشنهاد کرده است، به‌طور کامل مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال را در طرح قانونی سرمایه‌گذاری زیرساختی و مشاغل لغو می‌کند.

کروز در این باره بیان کرده:

ایالت تک‌ستاره (تگزاس) به‌سرعت نام خود را به‌عنوان قطب اصلی صنعت ارز دیجیتال مطرح کرده است. اکنون به‌دلیل مقررات بیش از حد [سخت‌گیرانه‌ای] که در این بسته تازه‌امضاشده و پرهزینه وجود دارد، این صنعت stifled در معرض خطر توقف و هدایت به خارج از کشور قرار گرفته است.

لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی شامل مقررات متعدد جریمه‌ای برای پوشش هزینه‌های مختلف توسعه است. یکی از آنها اقدامی با هدف بهبود گزارش‌های مالیاتی بین کاربران ارز دیجیتال است. این لایحه تعریف کارگزار ارز دیجیتال را برای اهداف اداره درآمد داخلی آمریکا به افرادی تغییر داد که دارایی‌های دیجیتال را مدیریت می‌کنند. این کار اساساً مستلزم آن است که افراد هنگام انجام تراکنش‌ها در این بخش، اطلاعات مشتری را به اداره درآمد داخلی گزارش کنند. تا این نهاد اطمینان پیدا کند که هرگونه سود سرمایه به‌درستی گزارش و از آن مالیات میگیرند.

منتقدان این طرح بیان دارند درخواست از یک صرافی ارز دیجیتال برای قبول چنین قوانینی یک مسئله است. برای ماینرهای بیت کوین، سهام‌گذاران آلت کوین، ارائه‌دهندگان کیف پول‌های ارز دیجیتال و توسعه دهندگان نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاک چین، مسئله کاملاً متفاوت  است. در واقع گروه دوم باید داده‌هایی را تحویل دهند که دسترسی به آنها برایشان غیرممکن است. از این گذشته، یک ماینر بیت کوین تراکنش‌ها را پردازش می‌کند، اما نمی‌توان گفت که معامله‌گران «مشتری» او هستند. برخی حتی معتقدند که این کار می‌تواند در عمل منجر به ممنوعیت ارزهای دیجیتال شود. اگرچه وزارت خزانه‌داری که مستقیماً بر اداره درآمد داخلی نظارت دارد، بی‌سروصدا بیان کرده که قصد ندارد این لایحه را موبه‌مو اجرا کند.

لایحه تد کروز در تقابل با طرحی است که این هفته از سوی سناتور وایدن و لومیس ارائه شد. در حالی که طرح وایدن و لومیس این موضوع را روشن می‌کند که ماینرها، سهام‌گذاران، ارائه‌دهندگان کیف پول‌ها و توسعه‌دهندگان از تعریف کارگزار ارز دیجیتال مستثنی هستند، طرح کروز این مقررات را به‌طور کلی لغو می‌کند تا دارندگان ارزهای دیجیتال هم مسئول ارسال داده‌ها به اداره درآمد داخلی نباشند.

کروز یک جمهوری‌خواه عالی‌رتبه نیست و او باید برای پیش‌بردن طرح قانونی‌ای که ارائه کرده است، حمایت یکی از هم‌حزبی‌های خود را داشته باشد. این در حالی است که سناتور وایدن ریاست کمیته مالی سنا را بر عهده دارد و می‌تواند طرح خود را مستقیماً در سنا مطرح کند.

نماینده تگزاس تنها به اندازه تک‌ستاره روی پرچم این ایالت آزادی عمل دارد، اما برای پیش‌بردن طرح خود باید نظر مجموعه‌ای سناتورها جلب کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *