هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد!!!

هاوینگ بیت کوین  چیست؟

رویدادی که میزان ایجاد بیت کوین های جدید را نصف می کند و هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد!

همانطور که بسیاری می دانند ، عرضه بیت کوین (BTC) محدود است. پس از تولید ۲۱ میلیون سکه ، شبکه تولید متوقف خواهد شد.

این یکی از اصلی ترین دلایلی است که از بیت کوین  به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می شود ( دقیقاً مانند فلز زرد طلا) ، در جهان فقط یک مقدار محدود وجود دارد ، و روزی همه اینها استخراج می شود.

در حال حاضر ، در حدود ۱۸ میلیون بیت کوین(BTC)استخراج شده است و در گردش است که تقریبا ۸۵٪ کل این ارز است .

اما این بدان معنا نیست که بازار رمزارزها به زودی  به حد خود برسد و تمام شود. دلیل این پروتکلی  است که از همان ابتدا در بلاکچین کدگذاری شده است.

بعد از استخراج  ۲۱۰،۰۰۰ بلوک در شبکه ی بلاک چین ، به اصطلاح بیت کوین “نصف” یا “نصف شدن” را انجام می دهد و تولید سکه های جدید مشکل تر می شود!

دقیقاً مانند معدن طلا،جایی که یافتن ظلاهای در دل خاک نهان شده با گذشت زمان چالش برانگیز تر می شود.

به بیان دیگر هاوینگ، پروتکل پاداش بلوک را به نصف کاهش می دهد.

بنابراین ، هر بار که هاوینگ بیت کوین رخ می دهد ، ماینرها شروع به دریافت ۵۰٪ کمتر بیت کوین( BTC) برای تأیید معاملات می کنند.

خوب ، اما “پاداش بلوک” چیست؟

به طور خلاصه: مقدار بیت کوینی(BTC) که یک ماینر برای هر قطعه جدیدی که استخراج میکند، دریافت می کند.

برای توضیح بیشتر این مفهوم ، بیایید به طور خلاصه به ریشه های بیت کوین(شبکه ی بلاک چین، blockchain) بازگردیم.

به معنای اساسی ترین ،بلاک چین (blockchain) یک دفترچه دیجیتال است که اطلاعات مربوط به معاملات خود را در بلوک هایی که اندازه هر یک در حدود ۱ مگابایت است ، ذخیره می کند.

به عنوان مثال ، وقتی شخص A بیت کوین را به شخص B ارسال می کند ، این معامله در یک بلوک ذخیره می شود ، به همراه حدود ۵۰۰ معامله دیگر که تقریباً در همان زمان اتفاق افتاده است.

پاداش بلوک، مقدار رمزارزی  است که کارگران در هنگام اعتبارسنجی بلوک جدید با حل مشکلات ریاضی بسیار پیچیده با سخت افزار استخراج معدن دریافت می کنند. این پاداش کار سخت آنهاست.

ماینرها بعد از هاوینگ،چقدر بیت کوین دریافت میکنند!

هر بلوک جدید ۶٫۲۵ بیت کوین(BTC) تولید خواهد کرد. در آغاز ، این پاداش هشت برابر بیشتر بود.

هنگامی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد ، ماینرها ۵۰بیت کوین( BTC) در هر بلوک دریافت می کردند.

بنابراین ، در کل ۱۰٫۵۰۰،۰۰۰ بیت کوین(BTC) قبل از نیمه دوم بعدی در نوامبر ۲۰۱۲ ، هنگامی که ماینرها شروع به دریافت ۲۵ بیت کوین(BTC) برای هر بلوک کردند ، ایجاد شد.

ممکن است این یک جایزه بسیار سخاوتمندانه به نظر برسد (بیش از ۳۶۵،۰۰۰ دلار برای هر بلوک ، بر اساس ارزش فعلی) ، اما این شبکه فقط در آن زمان شروع به توسعه می کرد، و هیچ کس به طور مشخص نمی دانست که آیا مردم همچنان به پیدا کردن این مفهوم شایسته ادامه خواهند داد؟

واقعیت دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که قیمت تمام وقت بازار برای آن دوره در ژوئن سال ۲۰۱۱، برای هر بیت کوین ۳۱ دلار بود ، اما بعداً این حباب فوران کرد و بیت کوین قبل از پایان سال به ۲ دلار برگشت. با این وجود ، در نهایت معدن برای کسانی که در اوایل کار به دست آمده اند بسیار سودآورتر شده است ، که این بخش بزرگی از دلایلی است که منتقدین بیت کوین آنرا طرح پونزی می نامند.

دومین نیمه کاهش بیت کوین در ۶ ژوئیه ۲۰۱۶ اتفاق افتاد ، زیرا تعداد بلوک ۴۲۰،۰۰۰ تولید شد و کارگران معدن شروع به جمع آوری ۱۲٫۵ بیت کوین(BTC) برای هر بلوک جدید کردند که نرخ فعلی آن است.

نیمه سوم، این نرخ را دوباره به نصف کاهش می دهد ، که با افزایش قیمت فعلی بازار ، پاداش بلوک را فقط به ۶٫۲۵ بیت کوین(BTC) یا حدود ۴۵،۰۰۰ دلار کاهش می دهد.

هاوینگ بیت کوین، چه موقع رخ خواهد داد؟

 بر اساس عملکرد فعلی ، اولین روز هفته ی میلادی یعنی دوشنبه ۱۸ می ۲۰۲۰!!!

تاریخ در این مرحله ۱۰۰٪ مشخص نیست زیرا زمان لازم برای تولید بلوک های جدید ممکن است سریع یا کند شود. به طور متوسط ، شبکه هر ده دقیقه یک بلوک تولید می کند.

انتظار می رود که آخرین هاوینگ در سال ۲۱۴۰  اتفاق بیفتد. وقتی این اتفاق بیفتد ، برای ماینرها دریافت جوایز بلاک متوقف می شود ، اما منبع باقیمانده درآمد را حفظ می کنند.(هزینه های پرداخت شده توسط معاملات)!

آیا ماینرها بعد از هاوینگ هنوز راغب به استخراج بیت کوین هستند؟

برخی از ماینرهای کوچکتر ممکن است مجبور به ترک شوند (یا حداقل سخت افزار دستگاه ماینر خود را ارتقا دهند).

در این مرحله ، اکثر فارم های بیت کوین توسط غول هایی همچون شرکت بیت مین(Bitmain) ، که شرکتی  مستقر در چین است، انجام می شود که در بعضی مقاطع در سال ۲۰۱۸ به ارزش ۱۲ میلیارد دلار درآمد داشته است.

با توجه به اینکه پاداش بلوک از اهمیت کمتری برخوردار می شود ، ماینرها و فارم ها که به سختی هزینه های تولید را پوشش می دهند مجبور به ترک بازار خواهند شد.

با این وجود ، راه های جدید و کارآمدتری برای استخراج بیت کوین(BTC) می تواند پدید آید ، که به طور بالقوه امکان مشاغل کوچکتر را فراهم می آورد.

آیا قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ،تغییر خواهد کرد؟

از نظر تاریخی ، قیمت به دنبال هاوینگ افزایش یافته است ، اما در نهایت به نسبت عرضه / تقاضا بستگی دارد.

در اصل ، هاوینگ بیت کوین باعث کاهش عرضه ی بیت کوین (BTC) می شود و این دارایی کمیاب تر می شود و اگر تقاضا در زمان انجام هاوینگ زیاد باشد ، احتمالاً قیمت افزایش می یابد.

همچنین برخی از تجربه های  تاریخی نیز وجود دارد. در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ ، روز اول هاوینگ بیت کوین ، قیمت بیت کوین از ۱۱ دلار به ۱۲ دلار افزایش یافت و صعود خود را در طول سال آینده ادامه داد و در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به ۱۰۳۸ دلار رسید.

تقریباً چهار سال بعد ، یک ماه قبل از هاوینگ دوم، قیمت بیت کوین از الگویی مشابه و صعودی شروع شد. این افزایش از ۵۷۶ دلار در ۹ ژوئن شروع شد و به ۶۵۰ دلار در ۹ ژوئیه ۲۰۱۶ ختم شد (روزی که پاداش بلوک برای دومین بار در تاریخ دارایی نصف شد). مجدداً ، بیت کوین با وجود تلاطم های گاه به گاه ، روند شتاب خود را تا سال بعد ادامه داد و در ۹ ژوئیه ۲۰۱۷ با ۲۵۲۶ دلار معامله شد.

آیا دفعه بعد هم همینطور خواهد بود؟

علاوه بر این ، این صنعت طی چهار سال گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده است ، زیرا ارزهایدیجیتال ( بطور ویژه بیت کوین)به یک بخش اساسی پوشش خبری اصلی جهان تبدیل شدند.

با این وجود برخی افراد ممکن است وسوسه شوند از این فرصت استفاده کنند ، خصوصاً با توجه به الگوهای قبلی که در زمان هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاده است.

در نتیجه ، اگر تاریخ تکرار شود و قیمت بیت کوین در آوریل ۲۰۲۰ حرکت صعودی را شروع کند ، حتی معامله گران بیشتری ممکن است از ترس جا ماندن از بازار ، خرید دارایی را شروع کنند!

بنابراین تقاضا برای کسب بیت کوین زیاد شده و به دنبال ان قیمت بیت کوین افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد!!!

قبلی «
بعدی »

۲ دیدگاه ها

  1. مطالبتون بسیار عالی و مفید بودن سپاسگذارم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *