پنج ارز دیجیتال که معامله‌گران باید این هفته زیر نظر داشته باشند

پنج ارز دیجیتال که معامله‌گران باید این هفته زیر نظر داشته باشند

طی روزهای گذشته تمامی نگاه‌ها در بازارهای معاملاتی و سرمایه‌گذاری از جمله بازار ارزهای دیجیتال به اعلام نرخ تورم در آمریکا بوده است. پس از انتشار خبر تعیین نرخ تورم ۷ درصدی، روند نزولی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین متوقف شد و به این خبر واکنش مثبت نشان داد.

درحالی‌که تعداد ناچیزی از معامله‌گران معتقد به شکل‌گیری فشار فروش در بازار هستند، اما چارلز ادواردز (Charles Edwards)، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کاپریول (Capriole) بر این باور است که بدترین سقوط قیمتی ارز دیجیتال بیت کوین در دو بازه زمانی دسامبر سال ۲۰۱۸ (آذر ۹۷) و مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) اتفاق افتاد. زمانی‌که قیمت بیت کوین در آن مقطع، پایین‌تر از هزینه ماینرها بر درآمدشان بود. اکنون هزینه تولید بیت کوین ۳۴,۰۰۰ دلار است. یعنی ۲۰ درصد کمتر از قیمت فعلی، که این مسئله حاشیه امنیت مناسبی را برای بازار ارزهای دیجیتال فراهم کرد.

از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران نهادی همچنان به این حوزه خوش‌بین هستند و نسبت به چشم‌انداز بلندمدت بازار ارزهای دیجیتال دید مثبتی دارند. طبق داده‌های منتشر شده، شرکت سرمایه‌گذاری آرک اینوِست (Ark Invest) اقدام به خرید ۶.۹۳ میلیون سهم از دارایی‌هایی پلتفرم سیرکِل (Circle) که به‌عنوان اپراتور اصلی استیبل کوین USDC فعالیت می‌کند، کرده است.

یکی دیگر از نشانه‌های روند روبه‌رشد بازار ارزهای دیجیتال افزایش محبوبیت و کاربردی‌ترشدن حوزه توکن‌های غیرمثلی (NFT) است. باتوجه‌به اطلاعات منتشرشده توسط دی‌اَپ‌رِیدار (DappRadar) حجم معاملات انجام‌شده در ده روزه اول سال ۲۰۲۲ میلادی در بازار توکن‌های غیرمثلی، ۱۱.۹۰ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با حجم این معاملات در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱ میلیارد دلار بیشتر بوده است.

در این مقاله، واکنش بیت کوین و ۴ آلت‌کوین دیگر را نسبت به جو مثبت موجود در روزهای اخیر بررسی خواهیم کرد تا ببینیم آیا این روند صعودی ادامه‌دار خواهد بود یا خیر.

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC)

در چند روز اخیر شاهد تلاش گاوها برای بالابردن قیمت بیت کوین به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) در سطح ۴۴,۴۱۵ دلار هستیم. باتوجه‌به اقدام به خرید آنها در کف‌های قیمتی، تسلط بر بازار معاملاتی بیت کوین هرچند ناچیز ولی همچنان در اختیار خریداران است که نشانه‌ای مثبت برای ادامه روند صعودی در کوتاه‌مدت خواهد بود.

حال اگر گاوها موفق به حفظ و تثبیت قیمت بیت کوین در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) شوند، می‌توانیم شاهد تغییر روند نزولی به صعودی باشیم. در این سناریو بیت کوین رالی خود را به‌سمت میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA-50) در محدوده ۴۷,۹۸۷ دلار آغاز خواهد کرد، جایی‌که خرس‌ها حاضر هستند تا به سختی از عبور گاوها از این سطح قیمتی جلوگیری کنند. در صورت شکست و بسته‌شدن قیمت بالای این سطح مقاومتی، رالی صعودی قیمت بیت کوین در مسیر محدوده ۵۲,۰۸۸ دلار قرار خواهد گرفت.

برخلاف سناریوی فوق، ناتوانی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین به بالارفتن از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، نشان‌دهنده پابرجایی جو منفی در بازار معاملاتی بیت کوین و فروش معامله‌گران در رالی‌های صعودی است. ناتوانی گاوها این قدرت را به خرس‌ها خواهد داد تا قیمت بیت کوین را به سطوح پایین‌تر در محدوده ۳۹,۶۰۰ دلار هدایت کرده و روند نزولی را ادامه دهند.

میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ روزه و ساده ۵۰ روزه در حالت افقی قرارگرفته و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز درست بالاتر از نقطه میانی نمودار ۴ ساعته قیمت است. این دو عامل نشان‌دهنده نوسان قیمت در محدوده ۳۹,۶۰۰ دلار و ۴۵,۴۵۶ دلار در بازه کوتاه‌مدت خواهد بود.

شکست و بسته‌شدن قیمت بالای سطح ۴۵,۴۵۶ دلار نشان از برتری گاوها و شروع رالی صعودی قیمت به سمت محدوده ۵۲,۰۸۸ دلار خواهد بود. از طرف دیگر شکست و بسته‌شدن قیمت زیر سطح ۳۹,۶۰۰ دلار بیانگر ادامه روندی نزولی است.

نیِر پروتکل (NEAR)

قیمت توکن نیِر روند قدرتمند صعودی را در پیش گرفت و اوج تاریخی قیمت خود را که در تاریخ ۱۱ ژانویه در ۱۷.۹۵ دلار به ثبت رسید، شکست. این امر حاکی از ادامه روند صعودی برای این توکن است. گرچه در ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) خرس‌ها باعث برگشت قیمت از سطح ۱۷.۹۵ دلار شدند اما گاوها با خرید در کف قیمتی دوباره این سطح را در تاریخ ۱۳ ژانویه (۱۳ دی) بازپس گرفتند.

هر دو میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) و متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA-50)، شیب صعودی به خود گرفتند و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در محدوده مثبت خرید قرار دارد که نشان‌دهنده مسیری هموار برای ادامه روند صعودی است. اگر گاوها همچنان به حمایت خود از جفت ارز نیر/تتر (NEAR/USDT) ادامه دهند؛ مقصد بعدی قیمتی برای این توکن، در محدوده ۲۵.۴۴ دلار خواهد بود.

بازار

در طرف دیگر بازار، با قدرت‌گرفتن خرس‌ها و در صورت پایین‌کشیدن قیمت توکن نیر به زیر سطح ۱۷.۹۵ دلار، این جفت ارز به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۱۶.۴۲ دلار سقوط خواهد کرد. در صورت جهش قیمت نیر از این سطح شاهد ادامه روند صعودی خواهیم بود و در غیر اینصورت و با شکسته و بسته‌شدن قیمت زیر این سطح، محدوده قابل‌مشاهده بعدی برای این توکن ۱۳ دلار خواهد بود.

نمودار ۴ ساعته قیمتی توکن نیر نشان‌دهنده وجود حمایت در محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20، خط آبی در تصویر) دارد. شیب صعودی میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ روزه و متحرک ساده ۵۰ روزه و همچنین شاخص قدرت نسبی، بیانگر برتری گاوها در کوتاه‌مدت و تمایل قیمت به ادامه مسیر صعودی است.

اگر خریداران موفق به سوق‌دادن قیمت به بالای سطح ۲۰.۵۹ دلار شوند؛ این روند تا محدوده‌های بالادست ۲۲ دلار و ۲۵ دلار نیز ادامه خواهد داشت.

برخلاف این نظریه، اگر قیمت توکن نیر از محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه ریزش داشته باشد، متوجه تمایل معامله‌گران به ذخیره سود در کوتاه‌مدت خواهیم شد که در این‌صورت قیمت این توکن به محدوده میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کشیده می‌شود. شکست و بسته‌شدن قیمت زیر این سطح حمایتی، بیانگر حرکت قیمت به سمت محدوده‌های حمایتی در سطوح پایین‌تر است.

ارز دیجیتال اتم (ATOM)

قیمت توکن اتمِ پروژه کازماس، در حال تشکیل یک الگوی سروشانه معکوس است که با شکسته و بسته‌شدن قیمت در بالای مقاومت پیش‌ِروی خود در سطح ۴۴.۸۰ دلار، این فرایند کامل می‌شود.

افزایش میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) و متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA-50) و همچنین قرارگرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در منطقه اشباع خرید، نشان می‌دهد که در این مسیر کمترین مقاومت برای قیمت در روند صعودی قرار دارد. حال آنکه، بسته‌شدن قیمت بالای محدوده ۴۴.۸۰ دلار می‌تواند مسیر را برای بالابردن سطح روانی معامله‌گران به سمت سطوح ۵۰ دلار و سپس هدف الگوی شکل گرفته‌شده در ۶۹.۴۲ دلار هموار کند.

از طرف دیگر، اگر قیمت از مقاومت پیش روی خود کاهش یابد، جفت ارز اتم/ تتر (ATOM/USDT) می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۳۶ دلار کاهش داشته باشد که سطحی کلیدی برای دفاع از طرف گاوها است. حال اگر قیمت از این سطح بازگردد، گاوها دوباره تلاش خواهند کرد تا این جفت ارز را به بالای مقاومت پیش رو هدایت کنند و روند صعودی را از سر بگیرند.

دلایل کاهش:

توقف این روند و بسته‌شدن قیمت زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، اولین علامتی است که نشان می‌دهد حرکت صعودی قیمت دچار تزلزل شده است که در اینصورت این جفت ارز می‌تواند تا محدوده ۳۲.۹۰ دلار کاهش داشته باشد.

نمودار ۴ ساعته نشان می‌دهد که قیمت توکن اتم از الگوی مثلث متقارن خارج شده است و این موضوع نشان‌دهنده برتری گاوها و تسلط آنها در کوتا‌مدت بر بازار معاملاتی این توکن است. حال آنکه خرس‌ها ممکن است سعی کنند از مقاومت بالای سر ۴۴.۸۰ دلار دفاع کنند، اما اگر در این راه شکست بخورند، این جفت ارز می‌تواند به هدف الگوی تشکیل در سطح قیمتی ۵۱.۱۹ دلار برسد.

از طرف دیگر، اگر خرس‌ها با موفقیت از مقاومت ۴۴.۸۰ دلار دفاع کنند، این جفت ارز می‌تواند تا محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۰-EMA، خط آبی در تصویر) سقوط کند. اگر قیمت از این سطح حمایتی جهش داشته باشد آنگاه گاوها دوباره تلاش خواهند کرد تا مقاومت پیش رو را از سر راه بردارند. این چشم‌انداز مثبت تنها در صورت شکست و بسته‌شدن قیمت زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه منتفی خواهد بود.

ارز دیجیتال فانتوم (FTM)

قیمت ارز دیجیتال فانتوم (FTM) در یک روند صعودی قوی قرار دارد. طی چند روز گذشته روند حرکتی قیمت فانتوم تشکیل الگوی سروشانه معکوس داده است که با موفقیت در شکست و بسته‌شدن قیمت در بالای این الگو شاهد رسیدن به سطح ۳.۱۷ دلار خواهیم بود.

خرس‌ها ممکن است تلاش کنند تا رالی صعودی قیمت را در محدوده ۳.۴۸ دلار متوقف کنند، اما اگر گاوها بتوانند قیمت را به بالاتر از این سطح برسانند، مرحله بعدی روند صعودی می‌تواند آغاز شود. این روند می‌تواند در ابتدا به سطح ۴ دلار برسد و در ادامه مسیر خود به‌سمت هدف الگوی شکل‌گرفته‌ در محدوده ۵.۱۱ دلار حرکت کند.

برخلاف این فرضیه، اگر قیمت ارز دیجیتال فانتوم از مقاومت پیش روی خود برگردد، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا جفت ارز فانتوم/ تتر (FTM/USDT) را به سطح میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در ۲.۶۲ دلار بکشانند. عبور قیمت فانتوم از این سطح، نشان‌گر غلبه احساسات مثبت معامله‌گران در بازار معاملاتی فانتوم بوده و اینکه آنها در حال خرید در سطوح پایین قیمتی هستند.

با این حال، شکست و بسته‌شدن قیمت زیر این سطح حمایتی، بیانگر شروع یک اصلاح عمیق تر در محدوده میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در سطح ۲.۰۷ دلار خواهیم بود.

دلیل روند صعودی:

خرس‌ها درصدد بودند تا قیمت را در سطح ۳.۱۷ دلار متوقف کنند اما گاوها نقشه آنها را برهم زد و در کف‌های موجود در محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، اقدام به خرید کردند. این مسئله باعث ایجاد روند صعودی و حرکت قیمت به سمت سطوح بالاتر شد. درصورت تداوم این روند شاهد صعود بیشتر قیمت در سطوح بالاتر نیز خواهیم بود.

از آن‌سو، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر سطح ۳.۱۷ دلار برسانند، این جفت ارز می‌تواند تا محدوده میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند. این سطح به این دلیل که شکست و بسته‌شدن قیمت در زیر آن ممکن است یک تله گاوی باشد؛ دارای اهمیت است. در ادامه مسیر نزولی این جفت ارز می‌تواند به سمت اهداف ۲.۸۰ دلار و پس از آن به محدوده میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه کاهش یابد.

اف‌تی‌ایکس توکن (FTT)

قیمت توکن FTT طی چند هفته گذشته در فاز اصلاحی قوی قرار داشته است. در تاریخ ۱۴ ژانویه سرانجام گاوها توانستند قیمت این توکن را به بالای خط روند نزولی برسانند که نشانگر تغییر احتمالی روند خواهد بود.

هر دو میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (EMA-20) و متحرک ساده ۵۰ روزه (SMA-50) در آستانه یک تقاطع صعودی قرار دارند و شاخص قدرت نسبی (RSI) پس از ایجاد واگرایی مثبت به بالای ۶۴ رسیده است. این عوامل نشان می‌دهد که گاوها در حال تلاش برای بازگشت به بازار هستند. اگر قیمت بالاتر از خط روند نزولی حفظ و تثبیت شود، جفت ارز اف‌تی‌ایکس/تتر (FTT/USDT) می‌تواند تا محدوده ۵۳.۵۰ دلار افزایش یابد.

برخلاف این فرضیه، اگر قیمت از سطح فعلی پایین آمده و به زیر میانگین‌های متحرک ساده ۵۰ روزه و متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان‌دهنده این مسئله است که شکست قیمتی ایجادشده یک تله گاوی بوده است. این موضوع می‌تواند قیمت را به محدوده ۳۳.۷۶ دلار کاهش دهد. شکست و بسته‌شدن قیمت زیر این سطح حمایتی می‌تواند گشایشگر مسیر برای کاهش احتمالی قیمت تا سطح ۲۴ دلار باشد.

باتوجه‌به نمودار ۴ ساعته شکل‌گیری یک الگوی کنج نزولی را مشاهده خواهیم کرد. خریداران توانستند با حمایت خود، قیمت را بالاتر از این الگو برد و همچنین باعث ازبین رفتن مقاومت افقی قیمت در محدوده ۴۵.۰۷ دلار شوند.

در حال حاضر هر دو میانگین متحرک ساده و نمایی شیب صعودی دارند. شاخص قدرت نسبی نیز در منطقه بیشینه‌ٔ خرید قرار دارد که نشان می‌دهد گاوها دست بالا را در اختیار دارند. حال اگر گاوها بتوانند قیمت را در بالای محدوده ۴۵.۰۷ دلار حفظ کنند، این جفت ارز می‌تواند حرکت خود را به سمت مقاومت روانی ۵۰ دلار آغاز کند. اما اگر قیمت کاهش یابد و دوباره وارد الگوی کنج شود، این دیدگاه مثبت باطل شده که نشان‌دهنده کاهش تقاضا در سطوح بالاتر است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *