قیمت بیت کوین ( BTC ) در ۲۴ ساعت گذشته نوسان شدید داشته است. پس از افزایش ناگهانی بیش از ۸۰۰ واحد میانگین صنعتی داو جونز ، BTC با طلا روبرو شد. ظرف مدت ۵ ساعت از دستیابی به اوج چهار روزه با قیمت ۱۵،۸۴۰ دلار ، ارز رمزپایه غالب به طور ناگهانی ۶٫۵٪ سقوط کرد. پس از اصلاح BTC ، تحلیلگران و بازرگانان در مورد چشم انداز نزدیک به آینده آن همچنان اختلاف نظر دارند.

بازگشت کوتاه مدت بیت کوین که طی چند ساعت اتفاق افتاد ، به سه دلیل اساسی برای BTC مفید بود. نخست ، بازار مشتقات را خنثی کرد ، که دیگر بیش از حد گرم نمی شوند. دوم ، منجر به رد سالم سطح مقاومت ۱۶۰۰۰ دلاری شد. سوم ، این نشان داد که حتی پس از افت عمده قیمت ، تقاضای کلی خریدار دست نخورده باقی مانده است.

واکسن فایزر بازار را خنثی کرد

در تاریخ ۹ نوامبر ، بیت کوین با افت شدیدی از ۱۵۸۴۰ دلار به ۱۴۸۰۵ دلار روبرو شد ، که اندکی پس از اعلام Pfizer در مورد نتایج آزمایشات دارویی COVID-19 خوش بینانه رخ داد ، که تقریباً ۴۴۰۰۰ فرد را آزمایش کرده و ۹۰٪ اثربخشی را نشان داده است . پس از اعلامیه توسط Pfizer ، شاخص های اصلی بازار سهام ایالات متحده حدود ۳ درصد رشد کردند.

پیشرفت بسیار چشمگیر در تولید واکسن باعث افت سریع بیت کوین و طلا شد. سرمایه در مدت کوتاهی از دارایی های امن و ذخایر ارزشمند به سمت دارایی های پر خطر مانند سهام خارج شد. در نتیجه ، طلا ۴٫۵٪ افت روزانه را ثبت کرد که برای دارایی به اندازه آن نادر است. این اشتیاق سهام و سایر دارایی های خطرناک را برانگیخت ، که به نهنگ های بیت کوین روایتی برای فروش داد.

هنگامی که بیت کوین در ابتدا شروع به کاهش کرد ، جریان نهنگ ها به صرافی های رمزنگاری افزایش یافت. این بدان معنا بود که سرمایه گذاران با ارزش خالص بالا که مقادیر زیادی BTC داشتند ، در حال فروش بودند. از آنجا که بیت کوین ظرف مدت شش ساعت به بالای ۱۵۳۰۰ دلار رسید ، نهنگ ها احتمالاً با قیمت کمتری خریداری شدند. بر اساس روند ، این احتمال وجود دارد که نهنگ ها از روایت تصحیح واکسن برای فروش با مقاومت و خرید با قیمت پایین استفاده کرده اند.

اریک تیز ، تحلیلگر فنی بیت کوین در گفتگو با Cointelegraph گفت که بیت کوین اساساً بین دو سطح در نوسان است: حمایت ۱۴،۵۰۰ دلار و مقاومت ۱۶۰۰۰ $. بیت کوین با نزدیک شدن به ۱۶۰۰۰ دلار به شدت رد کرد ، این نشان می دهد که سفارشات فروش زیادی در منطقه مقاومت ۱۶۰۰۰ $ وجود دارد. اگر BTC شاهد ادغام زیر ۱۶۰۰۰ دلار باشد ، Thies خاطرنشان کرد که این برای خریداران مفید است:

“تقریباً دو هفته است که ما شاهد شکست بیت کوین در مقاومت قبلی سال ۲۰۱۹ هستیم و با سرعت در حال تغییر بین ۱۴٫۵K و ۱۶K $ ، گاوها قبل از اینکه به سرعت به سمت بالاترین رقم ۲۰۱۷۰۰ $ برسیم ، نیاز به یک دوره ادغام دارند.”

افت کوتاه مدت بیت کوین نیز برای بازنشانی بازار آتی بسیار مهم بود. قبل از افت ، نرخ بودجه قراردادهای آتی BTC در بورس های بزرگ بسیار بالاتر از میانگین ۰٫۰۱٪ بود. این بدان معنی بود که اکثریت قریب به اتفاق بازار به شدت خواهان خرید بیت کوین بودند. پس از اصلاح ، نرخ بودجه به ۰٫۰۱٪ بازگشت و نشان داد که بازار آینده بیش از حد گرم نمی شود.

آنچه داده های زنجیره ای می گویند

طبق گفته Ki Young Ju ، مدیر عامل CryptoQuant ، چشم انداز بلند مدت بیت کوین همچنان مثبت است. کی به Cointelegraph گفت که میانگین ورودی ارز نشان می دهد که بازار بیت کوین “هنوز در یک منطقه خرید قوی است.” ورودی مبادلات میزان BTC را نشان می دهد که بازرگانان و سرمایه گذاران در حال انتقال به بورس ها هستند. وقتی این رقم کم باقی بماند ، معمولاً نشان دهنده فشار فروش پایین تر بر مبادلات است.

با این حال ، کی گفت که پس از افت بیت کوین ، جریان BTC از نهنگ ها مشاهده شده است. در حالی که این یک روند ظاهرا نزولی است ، تحلیلگر خاطرنشان کرد که نهنگ ها تمایل به فروش منظم BTC در طی روند گاو نر دارند. از آنجا که نهنگ ها به دنبال نقدینگی هستند ، برای اطمینان از تقاضای خریدار به اندازه کافی در بازار ، ترجیح می دهند که وقتی قیمت بالا می رود ، بفروشند. اگرچه این روند می تواند نزولی باشد ، بسته به برداشت فرد ، کی اظهار داشت که بعید است که این یک روند معکوس در بازار باشد:

وی گفت: “پس از افت قیمت ، به دو دلیل جریان ارزهای بعدی توسط نهنگ ها وجود داشته است. اول ، در بازار گاو نر: برای فروش آن در بالاترین سطح محلی. آنها وقتی سرمایه گذاران خرد در بورس ها فعال هستند ، می فروشند. دوم ، در بازار خرس: فروش آن در صورت فروش ترس غیرمعمول. می گویم ما در پرونده شماره ۱ هستیم. هنوز تا زمانی که سرمایه گذاران خرده فروشی در مبادلات فعال هستند ، اتاق داریم. “

در حین دویدن های گاو نر با رکورد بالا انتظار می رود که افت زیادی داشته باشید

تحلیلگران و معامله گران معمولاً موضع مشابهی را تکرار می کنند که در آن افتهای بزرگ در طی روند بول کوین طبیعی است. تیز توضیح داد که انتظار دارد بیت کوین در ژانویه ۲۰۲۱ یا فوریه ۲۰۲۱ به بالاترین رکورد همیشگی ۲۰،۰۰۰ دلار دست یابد. با این وجود ، تیز تأکید کرد که همیشه افتهای بزرگ در دوره های گاو نر قبلی اتفاق افتاده است. حتی در حین رالی ۲۰۱۷ ، هنگامی که BTC به ۲۰،۰۰۰ دلار نزدیک شد ، BTC با کاهش ۲۰٪ تا ۳۰٪ کوتاه مدت روبرو شد.

اگر بیت کوین با حرکت مناسب به ادغام خود ادامه دهد ، Thies گفت که خریداران از یک افت عمده در امان هستند. تا زمانی که BTC تشکیل کمتری را مشاهده نکند ، که هنگامی رخ می دهد که BTC به پایین ترین سطح پایین می رسد ، تحلیلگر فنی گفت BTC می تواند از اصلاح عمیق جلوگیری کند:

“در این مرحله ، من می بینم که BTC در ژانویه یا فوریه ۲۰K دلار می زند ، که شروع واقعی” اجرای گاو رمزنگاری “جدید است ، اما انتظار می رود که قبل از آن قیمت ۱۲٫۸K $ پایین باشد. گاوها از هرگونه ادغام یا دوره هایی از این دست سود خواهند برد ، زیرا بازار را از خرید بیش از حد زودرس باز می دارد. گاوها از نظر فنی خوب نیستند تا زمانی که پایین ترین سطح را ببینیم ، که در این مرحله حتی به ۱۱٫۵ هزار دلار می رسد اما به نظر می رسد این احتمال کم است. “

مورد گاو نر برای بیت کوین

معیارهای مختلف داده های زنجیره ای نشان می دهد که معدن کاران و نهنگ ها BTC را می فروشند. موقعیت INDEX معدنچیان در CryptoQuant بالا سالانه بر ۵ نوامبر، نشان می دهد افزایش فشار فروش از کارگران معدن. با این حال ، قیمت بیت کوین در طول هفته گذشته ، جدا از چندین روز ، نسبتا ثابت در بالای ۱۵۰۰۰ دلار ثابت مانده است.

این روند نشان می دهد تقاضای جدید خریدار فشار فروش ناشی از نهنگ ها و معدن کاران را جبران می کند. به گفته تحلیلگران سانتیمنت ، حدود ۳۶۵ میلیون دلار Tether ( USDT ) در هفت روز گذشته روزانه به مبادلات منتقل شده است . از آنجا که بیشتر سرمایه های حاشیه ای موجود در بازار رمزنگاری ها در پول های ثابت ذخیره می شود ، پیشنهاد می شود خریداران جدیدی وارد بازار شوند.

در کوتاه مدت ، اما یکی از معیارهای مهم که می تواند موجب ادغام بیت کوین برای مدت طولانی تری شود ، شاخص سود / زیان نسبتاً غیر واقعی است. فیلیپ سوئیفت ، خالق پلتفرم آموزشی Look Into Bitcoin ، گفت BTC در منطقه “طمع” روی شاخص قرار دارد ، که اساساً میزان سود غیر واقعی سرمایه گذاران را اندازه گیری می کند