کنایه به ماهیت توکن‌های غیرمثلی

کنایه به ماهیت توکن‌های غیرمثلی
توکن‌های غیرمثلی همیشه دارای حواشی مخصوص به خود بوده اند. این بار یک ماجرای جالب از یک برنامه نویس استرالیایی!
یک برنامه‌نویس استرالیایی پلتفرمی را طراحی کرده و بسیاری از توکن‌های غیرمثلی ( NFT ) مشهور و گران‌قیمت بازار را در آن به‌طور رایگان برای دانلود گذاشت. این حرکت کنایه‌ای به شیوه خریدو‌فروش و ماهیت توکن‌های غیرمثلی است.
به گزارش سیلیکون آنجل، جفری هانتلی (Geoffrey Huntley)، برنامه‌نویس استرالیایی، وب‌سایتی را به نام «The NFT Bay» راه‌اندازی کرد که در آن ۱۹.۵ ترابایت فایل مربوط به توکن‌های غیرمثلی، برای دانلود قرار داد. ایده این برنامه‌نویس استرالیایی حاوی پندهایی درباره فناوری بلاک چین است.
نام‌گذاری این پلتفرم و شیوه طراحی وب‌سایت هر دو با تقلید از پایرت بی (The Pirate Bay)، وب‌سایت جستجوی فایل‌های تورنت (Torrent)، انجام شد. پایرت بی پلتفرمی است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند نرم‌افزارها، فایل‌های موسیقی و فیلم‌های سینمایی را رایگان دانلود کنند. هانتلی گفته این وب‌سایت «یک پروژه هنری آموزشی» است و میخواهد به مردم نشان دهد وقتی یک NFT می‌خرند، صاحب چه چیزی شده‌اند.
توکن‌های غیرمثلی گونه‌ای از دارایی‌های دیجیتال هستند که با استفاده از فناوری بلاک چین برای اقلام دیجیتالی مانند آثار هنری، ویدئو و آیتم‌های درون‌برنامه‌ای بازی‌ها، سند مالکیت دیجیتال ارائه می‌کنند. دارندگان NFTها می‌توان می‌توانند ادعا کنند که مالک یک دارایی دیجیتال هستند، چراکه توکن رمزنگاری‌شده مرتبط با آن اثر هنری دیجیتال را در اختیار دارند و کلید‌های لازم برای مبادله آن توکن هم در یک کیف پول ذخیره کرده‌اند.
با این حال هانتلی معتقد است که NFTها در اغلب مواقع هیچ محتوای رسانه‌ای در بلاک چین ذخیره نکرده‌اند و تنها مبدأ مالکیت یک محتوای دیجیتال هستند.
بنیان‌گذار وب‌سایت The NFT Bay بیان کرد:

از نظر بنیادی، امیدوارم مردم به این موضوع پی ببرند که برای چه چیزی پول می‌پردازند، در حالی که اکنون خرید NFT یک اثر هنری چیزی جز راهنمای نحوه دانلود یا دسترسی به یک فایل تصویری نیست. این تصویر در بلاک چین ذخیره نشده است و بیشتر تصاویری که دیده‌ام در یک حافظه نسل دوم وب قرار گرفته‌اند که به یک صفحه [ارور] «۴۰۴» ختم می‌شود و این یعنی NFT [از یک فایل معمولی تحت وب] هم ارزش کمتری دارد.

نظر هانتلی به این معنی نیست که هیچ راه ذخیره‌سازی توزیع‌شده‌ای برای محتوای مربوط به NFTها وجود ندارند. برای مثال، پلتفرم‌های «IPFS»، فایل کوین (Filecoin) و آرویو (Arweave) همه از ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل‌های تصویری پشتیبانی می‌کنند. ضمن اینکه ممکن است برخی از این NFTها به‌دلایل مختلف مفقود شوند و در چنین شرایطی این پلتفرم‌ها در مقایسه با نمونه‌های متمرکز، برگشت‌پذیرتر هستند.
استیو میتوب (Steve Mitobe)، بنیان‌گذار وست کاست ان‌اف‌تی (WestCoastNFT) که یک پلتفرم توسعه NFT ویژه هنرمندان است، به همین دلیل با نظر هانتلی مخالف است. او می‌گوید استاندارد فعلی NFTها استفاده از فضاهای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است؛ بخشی از نسل سوم وب که با وب توزیع‌شده در ارتباط است.
میتوب می‌گوید:

به عقیده من آقای هانتلی درباره اینکه نسل سوم وب کاملاً از بلاک چین تشکیل شد، اشتباه می‌کند. زیرساخت نسل سوم وب از بخش‌های مختلفی شامل سیستم‌های ذخیره‌سازی همتا‌به‌همتایی مانند آرویو و IPFS تشکیل شد. بلاک چین تنها بخشی از [این سیستم] است.

با وجود تمام این نگرانی‌ها، بازار توکن‌های غیرمثلی در سالی که گذشت رشد خیره‌کننده‌ای داشته که عمدتاً تحت‌تأثیر محبوبیت مجموعه‌های کلکسیونی، آثار هنری دیجیتال و آیتم‌های درون‌برنامه‌ای بازی‌ها ویدئویی بوده است. تنها در طول سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۱، حجم آثاری که در بازار NFTها بفروش رسید به ۱۰.۷ میلیارد دلار رسید.
مجموعه کریپتو پانکس (CryptoPunks)، بورد ایپس یاچ کلاب (Bored Apes Yacht Club) و آیتم‌های بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) برخی از شناخته‌شده‌ترین NFTهای موجود در The NFT Bay هستند.
برای اینکه تصوری از قیمت توکن‌های غیرمثلی کلکسیونی داشته باشید، شاید بد نباشد بدانید که توکن شماره ۷۵۲۳ مجموعه کریپتو پانکس در ماه ژوئن (خرداد) با قیمت ۱۱.۸ میلیون دلار به فروش رسید و توکن ۸۸۱۷ بورد ایپ یاچ کلاب هم در اکتبر (مهر) به قیمت ۳.۴ میلیون دلار فروخته شد. این قیمت‌ها برای گون‌های کمیاب این مجموعه‌ها پرداخت شده و نشان‌دهنده قیمت حدودی تمامی توکن‌های موجود در این مجموعه‌ها نیست. با این حال زمانی که مانند سایر جریان‌های رایج، اخبار چنین فروش‌های بزرگی منتشر می‌شود، توجه به بازار NFTها افزایش می‌یابد.

مشکل دیگر این است:

که هرکسی می‌تواند یک NFT بسازد و آن را بدون داشتن هیچ محتوای هنری زیربنایی‌ای به فروش برساند. برای مثال، یک هکر توانست تصویر جعلی به‌عنوان اثر هنری بنکسی، نقاش بریتانیایی، جا بزند و در وب‌سایت رسمی بنکسی در قالب یک NFT بفروشد. البته این هکر در ادامه پول پرداخت‌شده از سوی خریدار این اثر را به او بازگرداند.
بحث و جدل درباره NFTها و مشکلات موجود در این بازار همچنان بیشتر می‌شود. جیسون سیترون، بنیان‌گذار دیسکورد، توییتی راجب افزودن NFTها و کیف پول‌ ارز دیجیتال به دیسکورد منتشر کرد. که با واکنش تند کاربران این شبکه اجتماعی مواجه شد.
شرکت ولو کورپ در ماه اکتبر (مهر) بازی‌های مبتنی بر بلاک چین را از پلتفرم بازی‌های دیجیتال خود، یعنی استیم (Steam)، حذف کرد. کمپانی اپیک گیمز در واکنش به این اتفاق اعلام کرد که بازی‌های بلاک چینی می‌توانند بدون هیچ مشکلی در بازار اپیک گیمز فعالیت کنند.
هفته‌های اخیر دیگر غول‌های صنعت بازی‌سازی هم به نوعی علاقه خود را به NFTها، فناوری بلاک چین و مدل کسب درآمد از بازی‌ها نشان دادند. در این فضا بازیکنان می‌توانند با انجام بازی‌های مختلف توکن غیرمثلی دریافت و آن را در ازای ارزهای دیجیتال و یا پول نقد مبادله کنند. شرکت‌هایی بزرگی از جمله الکترونیک آرتز، یوبی سافت، ان‌سی سافت و زینگا هم تا کنون علاقه خود را نسبت به این حوزه ابراز کرده‌اند.
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *