گیتکوین گرنت دوره آموزشی ایرانی‌ها را غیر فعال کرد

گیتکوین گرنت دوره آموزشی ایرانی‌ها را غیر فعال کرد

پس از آنکه در ماه پیش، آکادمی کانسنسیس دانشجویان ایرانی را از ادامه دوره آموزشی برنامه‌نویسی بلاکچین محروم کرد، پلتفرم گیتکوین (Gitcoin) نیز به دلیل نقض قوانین مرتبط با تحریم‌های آمریکا، سرویس گرنت مرتبط با یک دوره آموزشی به زبان فارسی را به حالت غیرفعال درآورده است.

گیتکوین با هدف حمایت از پروژه‌های متن‌باز، راه‌های مختلفی را برای تامین مالی توسعه‌دهندگان با استعدادی که روی نرم‌افزارهای متن‌باز کار می‌کنند، ارائه می‌دهد. همچنین این پلتفرم برای ترویج همکاری بین برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان راه‌کارهایی از جمله کمک‌های مالی، جوایز، هکاتون‌ها (Hackathon)، کرنل فلو‌شیپ (Kernel Fellowship) و تجلیل از آن‌ها در نظر گرفت. برای آشنایی بیشتر، مقاله «پلتفرم Gitcoin چیست» را مطالعه نمایید.

در سرویس Grants، پروژه‌ها و ایده‌های مختلف می‌توانند از پلتفرم گیت کوین تسهیلات و کمک‌های مالی دریافت کنند و محصولات خود را هر چه زودتر برای عرضه به بازار آماده کنند. همچنین سرمایه‌گذاران می‌توانند در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده و از آن‌ها پشتیبانی کنند.

توسعه‌دهنده‌های ایرانی مختلفی در این پلتفرم فعالیت دارند. اما آنچه امروز توجه همه را جلب کرد اینکه گیتکوین یکی از گرنت‌های فارسی زبان را به دلیل نقض قوانین آمریکا به حالت غیر فعال درآورد. کاربران ایرانی و خارجی زیادی در شبکه‌های اجتماعی به این رفتار واکنش نشان داده‌اند.

این گروه ۷ نفره که سال گذشته انجمن توسعه قرارداد هوشمند را راه‌اندازی کرده‌اند، دوره‌های متنوع آموزشی را برای تمام فارسی زبانان به ارمغان آورده‌اند. در تابستان ۱۴۰۰ نیز یک دوره آموزشی قراردادهای هوشمند توسط این تیم برگزار شد که با استقبال بی نظیری از دانشجویان ایرانی مواجه شد.

در سال جاری نیز یک دوره آموزشی برنامه‌نویسی بلاکچین توسط آکادمی کانسنسیس برگزار گردید. که تیم کوین ایران موفق شد ۵۰ دانشجوی فارسی زبان را در این دوره حمایت کند. متاسفانه این دانشجویان به دلیل مشارکت از نواحی تحت تحریم آمریکا، از ادامه دوره محروم شدند. گزارش کامل حذف دانشجویان ایرانی از دوره برنامه‌نویسی کانسنسیس را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.

حال گیت کوین، گرنت ثبت شده این تیم را به حالت غیر فعال درآورده است. گرنت دوره رایگان توسعه قراردادهای هوشمند برای جامعه فارسی زبان اواخر هفته گذشته از طرف تیم گیتکوین به دلیل نقض قوانین آمریکا غیر فعال شده است. تیم Women In Blockchain Farsi ایمیلی دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد گیتکوین، به دلیل حفظ قوانین آمریکا، گرنت این دوره را به حالت غیر فعال درآورده است.

جامعه کریپتو ایران و جهان نسبت به اقدام اخیر گیت کوین واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند. خالقان این پروژه از این تصمیم ابراز تاسف کرده‌اند. سایر افراد فعال در حوزه کریپتو نیز به این اقدام خرده گرفته‌اند و آن را در دنیایی که ادعای غیر متمرکز بودن دارد خلاف آرمان‌های این حوزه دانسته‌اند.

گیتکوین در بیانیه عنوان داشت:

موضوع این گرنت توسط یک گزارشگر که اتریوم و دولت‌های تحت تحریم را مورد بررسی قرار داد، توجه ما را به خود جلب کرد. ما یک نهاد مستقر در آمریکا هستیم که تحت قوانین آمریکا و OFAC فعالیت می‌کنیم. رعایت قوانین تحریمی آمریکا بر تمام شهروندان این کشور در هر کجا که باشند الزامی است.

این تیم در ادامه بیان کرد که حفظ این گرنت می‌تواند تمام فعالیت‌های آنها را به خطر بیاندازد و آنها را در معرض اقدامات حقوقی از سوی نهادهای دولتی قرار دهد. همچنین گیتکوین در حال توسعه برنامه گرنتی (dGrant) هستند که به صورت خودگردان فعالیت می‌کند و می‌تواند این مشکلات قانونی را به نحوی کنار بگذارد.

از سوی دیگر در قوانین این پلتفرم یکی از شرایط پذیرش برای ثبت درخواست گرنت، مطابقت با قوانین آمریکا است. Ermia یکی از کارشناسان ایرانی حوزه رمز ارز توصیه می‌کند که در برخورد با اینگونه مسائل، از حمله و انتقادات شدید خودداری شود. در عوض، فعالان دیفای به دنبال راهکارهایی هدفمند باشند و قوانین پلتفرم‌ها و کشورها را رعایت نمایند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *