۳ دلیل برای اینکه اتریوم به ۵ هزار دلار در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ برسد

۳ دلیل برای اینکه اتریوم به ۵ هزار دلار در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ برسد

برخی از تحلیل‌گران معتقدند که وضعیت شاخص‌های تکنیکال، درون‌زنجیره‌ای و عوامل کلان اقتصادی، همه و همه به نفع افزایش قیمت اتریوم در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ است. این کارشناسن تصور می‌کنند که افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و رشد ارزش دلار هم نمی‌تواند تأثیر چندانی بر روند بلندمدت قیمت بگذارد.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت اتریوم ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۹ آبان) به رکورد تاریخی ۴,۸۶۷ دلار رسید و سپس بیش از ۲۰ درصد سقوط کرد. با این حال، عقب‌نشینی شدید قیمت اتریوم به این معنی نیست که این ارز دیجیتال نمی‌تواند در ماه‌های آینده به رکورد جدیدی برسد. ابزارهای تکنیکال، شاخص‌های کلان اقتصاد و داده‌های درون زنجیره‌ای هم این مسئله را تأیید می‌کنند.

یکی از این شاخص‌ها پیش‌بینی می‌کند که قیمت اتریوم در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۲ به ۵,۰۰۰ دلار می‌رسید و شاخص‌های دیگر هم از آن حمایت می‌کنند.

الگوی صعودی روی نمودار اتریوم

اصلاح جدید اتریوم باعث شده است که در نمودار آن الگوی کنج کاهشی ایجاد شود. این الگوی کلاسیک نشان‌دهنده تغییر روند قیمت و صعود احتمالی آن است.

الگوی کنج کاهشی از یک قیمت بالا شروع می‌شود. سپس قیمت کاهش می‌یابد و نوسانات محدودتر می‌شوند. در نتیجه یک شکل مخروطی ایجاد می‌شود که با نزدیک‌شدن سقف‌ها و کف‌های بعدی، قیمت هم پایین می‌آید. و در نهایت هم اگر قیمت بتواند خط مقاومت را بشکند، روند صعودی آغاز خواهد شد.

در حال حاضر، معامله‌گران زیادی منتظر شکسته‌شدن مقاومت الگوی کنج کاهشی اتریوم هستند. اگر این مقاومت شکسته شود، قیمت اتریوم به‌ اندازه حداکثر فاصله بین خط روند بالا و پایین این الگو افزایش می‌یابد. این فاصله از نقطه شکست مقاومت حساب می‌شود. در این صورت احتمال این وجود دارد که قیمت اتریوم به ۵,۰۰۰ دلار برسد.

روز گذشته، تحلیل‌گری با نام مستعار کنگ تریدینگ (Kong Trading)، در حمایت از این چشم‌انداز نوشت:

هدف بعدی اتریوم هیچ تغییری نکرده است. این ارز دیجیتال به ۵,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

کاهش واریز اتریوم به صرافی‌ها

معمولاً معامله‌گران زمانی توکن‌های خود را وارد صرافی‌ها می کنند که بخواهند آنها را در ازای ارز فیات، استیبل کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر بفروشند یا معامله کنند.

به‌طور کلی افزایش تعداد تراکنش‌ها به مقصد پلتفرم‌های معاملاتی نشان می‌دهد که تمایل به فروش در بازار افزایش یافته است. از طرف دیگر، کاهش تعداد تراکنش‌ها هم نشان می‌دهد که معامله‌گران ترجیح می‌دهند توکن‌های خود را نگهداری کنند.

داده‌های وب‌سایت تحلیلی گلسنود (Glassnode) نشان می‌دهد که تعداد واریز‌های اتیوم به مقصد صرافی‌های ارز دیجیتال، در ۳ ژانویه (۱۳ دی) به کف ۲۳ ماهه خود رسیده است.

علاوه بر این، داده‌های سایت گلسنود نشان می‌دهد که تعداد کیف پول‌هایی که اتریوم را به صرافی‌ها منتقل می‌کنند نیز در سی روز گذشته کاهش یافته است. این اتفاق درست هم‌زمان با کاهش ۱۱ درصدی قیمت اتریوم رخ داده است.

علاوه بر این، روند موجودی اتریوم در تمام صرافی‌ها از اوت ۲۰۲۰ (مرداد ۹۹) نزولی بوده است. این نشان می‌دهد به‌دنبال رشد قیمت اتریوم از حدود ۴۰۰ به ۳,۸۰۰ دلار، سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال همچنان دیدی بلندمدت دارند.

آیا نرخ بهره بانکی در آمریکا پایین می‌ماند؟

سقوط ۱,۰۰۰ دلاری اتریوم از نوامبر ۲۰۲۱ (آبان)، عمدتاً به‌خاطر چرخش سیاست‌های فدرال رزرو بوده است.

بانک مرکزی آمریکا برای جلوگیری از تورم فزاینده تصمیم گرفت که برنامه خرید اوراق قرضه ماهانه ۱۲۰ میلیارد دلاری خود را سریع‌تر متوقف کند. علاوه بر این، فدرال رزرو می‌خواهد در سه مرحله، نرخ بهره بانکی را که اکنون نزدیک به صفر است، در سال ۲۰۲۲ افزایش دهد. این در حالی است که سیاست پولی سست فدرال رزرو یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت اتریوم، بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر بود.

با وجود این، تلاش‌های فدرال رزرو برای کاهش تورم ۶.۸ درصدی از طریق افزایش سه‌مرحله‌ای نرخ بهره بانکی، ممکن است در بلندمدت بر قیمت بیت کوین و اتریوم تأثیری نداشته باشد. برای مثال، آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev)، یکی از مدیران پلتفرم وام‌دهی نکسو (Nexo)، باور دارد که نرخ بهره بانکی همچنان پایین خواهد بود.

او در مصاحبه با بلومبرگ گفت:

مهم‌ترین عاملی که در سال ۲۰۲۲ بر بیت کوین و ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارد، سیاست بانک مرکزی است. نرخ بهره بانکی همچنان پایین خواهد بود. فدرال رزرو نمی‌تواند در برابر سقوط ۱۰ تا ۲۰ درصدی بازار سهام یا واکنش نامطلوب بازار اوراق قرضه دوام بیاورد.

توماس پترفی (Thomas Peterffy)، میلیاردر مجارستانی، در مصاحبه‌ای گفت که فکر می‌کند تمام سرمایه‌گذاران باید حداقل دو تا سه درصد از سبد سرمایه‌گذاری خود را به ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم اختصاص بدهند؛ چراکه ممکن است ارزهای فیات روزی «به درک واصل شوند».

علاوه بر این، ری دالیو (Ray Dalio)، مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری بریج واتر اسوشیتس (Bridgewater Associates)، گفت که برای مقابله با خطر افزایش تورم و کاهش ارزش پول نقد، در سبد سرمایه‌گذاری خود مقداری بیت کوین و اتریوم نگه می‌دارد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *