در زمان بحران جهانی ، یک بیماری همه گیر و یک فضای سیاسی و اجتماعی به طور کلی ناپایدار ، ارزهای رمزپایه ثبات قابل توجهی از خود نشان داده اند. علاوه بر این ، رکود اقتصادی ناشی از همه گیری ، نه تنها با جذب معامله گران حرفه ای ارزهای رمزپایه بلکه با احیای استخراج معادن به عنوان راهی برای درآمدزایی منفعل ، در دست صنعت قرار گرفت.

تعجب آور نیست که کشورهایی که شرایط سیاسی و اقتصادی دشواری را تجربه می کنند ، در ماه های اخیر شاهد رونق خرید کارت های GPU بوده اند. در منطقه آبخازیا ، جایی که همه فعالیت های رمزنگاری از سال ۲۰۱۸ غیرقانونی است ، شهروندان بیش از ۵۰۰۰۰۰ دلار برای تجهیزات استخراج در مدت شش ماه هزینه کردند.

یکی دیگر از عواملی که برای رواج بیشتر استخراج از معادن کار کرده است ، قیمت های قوی رمزنگاری است. بیت کوین ( BTC ) تقریباً یک سوم افزایش یافته است ، در حالی که اتر ( ETH ) ، محبوب ترین ارز برای استخراج ، ۱۵۰ دلار به قیمت خود اضافه کرده است و دیوانگی غیرمتمرکز به این معنی است که هزینه های بنزین به سطح بی سابقه ای رسیده است .

بنابراین ، در اینجا نحوه طراحی دکل ارز رمزنگاری شده – و بررسی اینکه آیا با توجه به تمام خطرات مرتبط ، اصلاً باید انجام شود ، وجود دارد.

اجزای دکل معدن

دکل استخراج ارز رمزنگاری شده شامل رایانه ای است که کارت گرافیک زیادی دارد اما مانیتور ندارد. موارد کامپیوتر با کارت های GPU ، واحد تولید برق ، مادربرد و سیستم خنک کننده پر می شود. اگر یک مانیتور متصل باشد ، می تواند به یک کامپیوتر عادی تبدیل شود که در آن کاربر می تواند یک مرورگر را باز کند یا بازی ویدیویی مورد علاقه خود را انجام دهد.

این دکل به اینترنت و در نتیجه شبکه بلاکچین متصل است. این شبکه به تنهایی برای انجام معاملات پولی با استفاده از توان کارتهای گرافیکی فعالیت می کند. به طور خاص تر ، یک دکل استخراج شامل:

  • یک مادربرد معمولی که قابلیت اتصال به تعدادی کانکتور برای کارت های GPU را دارد.
  • یک درایو دیسک سخت یا HDD ، با ۱۰۰ تا ۲۵۰ گیگابایت حافظه برای قرار دادن کیف پول ارز رمزنگاری شده ، با یک کیف پول Ether که معمولاً ۲۵ گیگابایت و یک کیف پول BTC به ۵۰ گیگابایت یا بیشتر نیاز دارد.
  • چندین کارت GPU که مهمترین م componentsلفه های یک دکل هستند زیرا پایه ای هستند که ارز رمزنگاری شده کاربر را همراه با سود آینده و جدول زمانی آن تعریف می کنند.
  • یک واحد تولید برق. یک دکل با چهار GPU اغلب به بیش از یک واحد قدرت نیاز دارد. معمولاً ، ماینرها چند واحد ۷۵۰ واتی به هم متصل می کنند.
  • آداپتور برق برای کارت های GPU. کارت های ویدئویی با استفاده از کارت های داخلی مخصوص به نام “risers” به مادربرد متصل می شوند. انواع مختلفی از مدل های رایزر وجود دارد ، اما PCI-E 1x نسخه ۰۰۶ محبوب ترین است.
  • یک سوئیچ برق
  • یک سیستم خنک کننده ، و داشتن کولرهای مختلف برای تأمین جریان اضافی هوا ترجیح دارد.

جزئیات مهم دیگر قاب دکل است. بهتر است یک قاب از چوب یا آلومینیوم ساخته شود. اندازه دکل استخراج به دلیل برآمدگی قطعات ، آداپتورها و سیستم خنک کننده ، کمی بیشتر از قاب آن خواهد بود. به عنوان مثال ، یک دکل هفت GPU تقریباً ۲۱ اینچ (۵۳ سانتی متر) ، ۱۲ اینچ عمق (۳۰ سانتی متر) و ۱۲ اینچ (۳۰ سانتی متر) طول خواهد داشت.

بعد از خرید تمام اجزای دکل ، نوبت به طراحی آن می رسد که برای شخصی که تجربه کار با سخت افزار کامپیوتر را دارد کار نسبتاً ساده ای است. علاوه بر این ، راهنماهای زیادی در YouTube وجود دارد.

هنگامی که یک دکل آماده است ، تنها کاری که باید انجام شود این است که برخی از نرم افزارها را نصب کنید – به عنوان مثال ، یک برنامه برای استخراج ارز مورد نظر خود انتخاب کنید. راه دیگر یافتن استخر استخراج است که یک روش محبوب برای استخراج است ، زیرا به دلیل افزایش پیچیدگی استخراج رمزنگاری ، انجام آن به صورت جداگانه دشوارتر می شود. همچنین برخی ابزارها مانند TeamViewer ، برای کنترل از راه دور و WatchDog در دسترس است که در صورت مسدود شدن برنامه ، سیستم به طور خودکار مجدداً راه اندازی می شود.

کارت GPU در بالا

به عنوان یک قاعده ، یک دکل باید شامل چهار تا هفت کارت گرافیک باشد – این یک عدد است که از چارچوب یک عملکرد پایدار فراتر نمی رود ، اگرچه استثناهایی وجود دارد. ماینرها می توانند ۱۰ تا ۱۵ کارت GPU را به یک مادربرد متصل کنند ، اما هفت عدد بهینه است زیرا سیستم عامل ویندوز ۱۰ مایکروسافت تنها می تواند این تعداد کارت را تشخیص دهد. اما یک راه حل وجود دارد: نرم افزار استخراج تخصصی مبتنی بر هسته لینوکس. در آن صورت ، نکته اصلی انتخاب مادربرد مناسب ، مانند سری ASRock Pro BTC + یا موارد مشابه است.

تعیین اینکه کدام کارت های GPU برای استخراج بهتر هستند خیلی ساده نیست ، زیرا پاسخ فقط به مقدار پولی که ماینر دارد بستگی دارد. به طور کلی ، خرید گرانترین و قدرتمندترین پردازنده های گرافیکی با قیمت دو تا سه پردازنده کمی ضعیف تر منطقی نیست ، زیرا احتمال بیشتری دارد که ارزان ترها به دلیل مصرف کم انرژی و هزینه اولیه ، مزایای بیشتری داشته باشند.

بیشترین درآمد در استخراج در حال حاضر با کارت های Nvidia GeForce RTX 2080 Ti و AMD Radeon VII حاصل می شود ، اما ساخت مزرعه استخراج با کارت های AMD Radeon RX 580 و Nvidia GeForce GTX 1660 Super سود بیشتری دارد ، زیرا بازده آنها بسیار سریعتر است .

مرتبط: برترین کارت های گرافیک استخراج رمزنگاری

همچنین باید در نظر داشته باشید که کارت های GPU سری RX AMD با تغییر زمان کارکرد RAM ، کاهش ولتاژ هسته و اورکلاک می توانند فلش شوند. برنامه هایی مانند MSI Afterburner و Sapphire TriXX می توانند در انجام این دستکاری ها کمک کنند ، که به کارت های GPU کمک می کند تا در فرآیند استخراج حداکثر عملکرد را داشته باشند.

برق مورد بحث

طی بیش از ۱۰ سال ، صنعت معدن از کاری نامفهوم و نسبتاً ارزان به یک حرفه ای و با فناوری پیشرفته تبدیل شده است که به معنای موانع بالای ورود است ، نه تنها برای تجهیزات بلکه برای نگهداری آن.

پس از خرید تجهیزات استخراج ، پرداخت هزینه برق در طول کار آن هزینه اصلی می شود که مستقیماً بر سودآوری تأثیر می گذارد. مصرف انرژی یک دکل استخراج از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • کارت های GPU بسته به الگوریتم نیرو و استخراج ، برای یک دکل شش تا هفت کارته بین ۳۶۰ وات و ۱۵۰۰ وات مصرف می کنند.
  • مادربرد ، واحد قدرت ، HDD و RAM حداکثر ۱۰۰ وات مصرف می کنند.
  • سیستم خنک کننده هنگام استفاده از سیستم های تهویه مطبوع از ۲۰ وات تا چندین کیلووات استفاده می کند.

بنابراین ، یک معدنچی چگونه می تواند هزینه برق را کاهش دهد؟ مصرف کنندگان اصلی برق کارت های GPU هستند و با تنظیمات صحیح می توان مصرف برق در هنگام استخراج را به میزان قابل توجهی کاهش داد. به عنوان مثال ، هنگام استخراج Ether ، نکته اصلی این است که حافظه ویدئو را اورکلاک کنید. بهینه ترین حالت عملیاتی برای کارتهای GPU تنظیم ولتاژ هسته برای کارتهای AMD در حدود ۸۳۰ تا ۸۵۰ میلی ولت و برای کارتهای Nvidia 650 تا ۸۵۰ میلی ولت است. پایین آوردن ولتاژ هسته کارت علاوه بر کاهش مصرف برق ، از میزان گرما نیز می کاهد که تأثیر مفیدی روی تجهیزات دارد.

واحدهای تولید نیرو همچنین می توانند در صورت داشتن گواهی “طلا” از انرژی کمتری استفاده کنند ، به این معنی که در مقایسه با واحدهای کمبود نیرو ، مقدار زیادی برق (حدود ۱۵٪) صرفه جویی می کنند. روش دیگر تغییر HDD ها به درایوهای حالت جامد است که باعث افزایش سرعت بارگذاری سیستم عامل و کاهش مصرف برق هر دکل پنج تا ۱۵ وات می شود. علاوه بر این ، RAM مدرن (DDR4 یا DDR3L به جای DDR3) و پردازنده ها می توانند ۱۰ تا ۲۰ وات دیگر مصرف را کاهش دهند.

یک معدنچی همچنین می تواند از طریق روش های کمی پیچیده تر ، مانند یافتن تعرفه های اقتصادی مقرون به صرفه تر ، مصرف را کاهش دهد – به عنوان مثال ، نصب دکل هایی که در آنها تعرفه های کمتری برای مصرف کنندگان با اجاق های برقی یا گرمایش الکتریکی وجود دارد و قیمت های پایین تر در شب. در صورت امکان ، معدن کاران حتی می توانند به نیروگاهی که برق تولید می کند مراجعه کنند تا بفهمند آیا این ظرفیت مازاد دارد. برخی از معدن کاران می توانند مزارع خورشیدی یا بادی خود را ایجاد کنند و از آنها برای استخراج استفاده کنند ، اما همه توانایی چنین سرمایه گذاری را ندارند

استخراج در ابر

با در نظر داشتن وضعیت ناپایدار اقتصاد ، برخی ممکن است بخواهند به جامعه استخراج رمزنگاری بپیوندند اما به دلیل هزینه های اولیه زیاد مرتبط ، نمی توانند. اینجا جایی است که می توان “استخراج میزبان” را بازی کرد ، به این وسیله ارزهای رمزپایه از طریق اتصال از راه دور به تجهیزات اجاره شده استخراج می شوند. فیلیپ سالتر ، رئیس عملیات Genesis Mining – یک شرکت استخراج معادن ابر – به Cointelegraph گفت:

“از آنجا که معدنکاری در حال رقابتی شدن است ، حاشیه ها کاهش می یابد و رقابت برای معدن کاران خانگی دشوارتر است. کارگران معدن باید هر قطره کارآیی خود را بدست آورند ، و این به معنای رشد عملیات (صرفه جویی در مقیاس) و انجام آن در جایی است که برق به طور دیوانه واری ارزان است. […] استخراج در ابر برای بسیاری تنها گزینه مناسب به نظر می رسد. “

استخراج میزبان با انتخاب کاربری ارائه دهنده ظرفیت محاسباتی توسط کاربر آغاز می شود. سپس آنها با شرکت توافق می کنند تا به تجهیزات آن متصل شوند. پس از پرداخت هزینه برای رایانه ، ماینرها از طریق تجهیزات اجاره ای به استخراج از راه دور ارزهای رمزپایه دسترسی دارند. بنابراین ، کاربران فقط به یک کامپیوتر و اتصال سریع اینترنت برای کار نیاز دارند. کمیسیون های استخراج معادن میزبانی شده طبق توافق نامه های تعیین شده بین طرفین دریافت می شوند.

این نوع استخراج دارای مزایای مختلفی از جمله عدم نیاز به سرمایه اولیه ، عدم نیاز به اتصال تجهیزات توسط خودتان ، عدم هزینه های نگهداری و برق ، امکان قطع ارتباط از کار در هر زمان و عدم نیاز به دانش فنی خاص است. و مهارت

خطرات در استخراج ابری نیز وجود دارد ، در درجه اول به این دلیل که مانند هر صنعت جوان ، بسیاری از بازیگران سرکش به دنبال تصاحب بودجه کاربران نادان هستند. بنابراین ، هنگام انتخاب یک سیستم عامل ، کاربران باید وقت بگذارند و با دقت تاریخچه و بررسی های آن را مطالعه کنند.

همچنین ، استخراج میزبانی شده در مقایسه با استخراج با استفاده از تجهیزات شخصی درآمد کمتری دارد. با این وجود ، این گزینه ممکن برای کسانی است که واقعاً می خواهند وارد معدن شوند ، زیرا در هر صورت ، هیچ کس فرصت کسب منفعل را رها نخواهد کرد ، حتی اگر خیلی هم چشمگیر نباشد.

خودتان آن را بسازید

به طور خلاصه می توان گفت امروزه به نظر می رسد استخراج از معادن راهی جذاب برای کسب درآمد است. اگر به دلایلی استخراج از میزبان ناخوشایند است ، تنظیم یک دکل شخصی کار چندان دشواری نیست. این نیاز به یک سرمایه گذاری اولیه و کمی زمان برای فهمیدن نحوه کار سیستم دارد.

Randy Ready ، مدیر عامل و مدیر ارشد فناوری Mining Rig Rentals – یک بستر اجاره سخت افزار استخراج معدن – معتقد است که ساخت سیستم شخصی خود مطمئناً جالب تر است و افزود: “من پیشنهاد می کنم با آشنایی با استخراج ، با یک دکل کوچک بروید و به طور بالقوه بزرگتر شوید. و سود ثابتی داشته باشید. “